Według serwisu ABC Stany Zjednoczone szykują się do poważnej rozbudowy infrastruktury w Darwin w północnej Australii. Łączny koszt inwestycji ma sięgać 211,5 miliona USD.

Serwis powołuje się na projekt ustawy Kongresu USA i dokumenty Senatu. W projekcie jest mowa o rozbudowie instalacji wojskowych w Darwin, natomiast dokumenty Senatu wspominają o możliwości zakupu przez Sekretariat Marynarki nieruchomości poza terytorium Stanów Zjednoczonych w celu realizacji wojskowych projektów budowlanych.

W ubiegłym miesiącu ABC natrafiło na plany budowy nowego portu handlowego w pobliżu Darwin, który mógłby stanowić zaplecze dla amerykańskiej piechoty morskiej. Warto tutaj przypomnieć, że port w Darwin został w roku 2015, mimo protestów Waszyngtonu, wydzierżawiony Chinom. Plany mają obejmować także rozbudowę infrastruktury lotniczej marynarki wojennej za 50 milionów dolarów amerykańskich, natomiast w bazę RAAF Tindall miano by zainwestować 70,6 miliona USD.

Australijski resort obrony zdementował te doniesienia. Według ABC Canberra nie chce drażnić Pekinu, jednak już w związku z pogłoskami o chińskiej bazie w Kambodży wkrótce może dojść do zmiany sytuacji. Aktualnie w rejonie Darwin stacjonuje rotacyjnie 2,5 tysiąca amerykańskich marines. Kontyngent osiągnął pełną siłę w lipcu tego roku.

Zobacz też: Australia i USA wracają na Nową Gwineę

(abc.net.au)

US Marine Corps / Sgt. Reece Lodder