Po ponad dekadzie negocjacji Waszyngton wyraził chęć pomocy Tajwanowi w budowie okrętów podwodnych. Nie jest to koniec planowanej pomocy dla wyspy.

Minister obrony Republiki Chińskiej (Tajwanu) Yen Ming poinformował parlament, że Stany Zjednoczone są chętne do wspólnej budowy okrętów podwodnych. Yen zapowiedział także rozpoczęcie nacisków na Waszyngton w celu realizacji zaakceptowanego w 2011 roku przez George’a Busha planu budowy w USA ośmiu konwencjonalnych okrętów podwodnych dla Tajwanu. Ponadto Tajpej będzie się starał pozyskać okręty podwodne od innych państw. Decyzja administracji Baracka Obamy znacząco przyspieszy realizację tajwańskiego programu samodzielnej budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych, ogłoszonego na początku bieżącego roku.

Nie jest to jedyna dobra wiadomość dla Tajpeju. W ubiegły poniedziałek, 7 kwietnia, Izba Reprezentantów zaakceptowała sprzedaż Tajwanowi czterech fregat typu Oliver Hazard Perry. Pierwsze dwie jednostki mają zostać dostarczone w przyszłym roku. Tajwańska marynarka wojenna używa na razie ośmiu fregat typu Cheng Kung, będących licencyjną wersją OHP. Amerykańskie decyzje już oprotestował Pekin.

(kyodonews.jp, thediplomat.com)