Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych zawarły z koncernem BAE Systems umowę o wartości 339 milionów dolarów na dostawę kolejnych czterdziestu ośmiu haubic samobieżnych M109A7. Kontrakt obejmuje ponadto wyprodukowanie i dostawę sześćdziesięciu gąsienicowych wozów amunicyjnych M992A3, towarzyszących M109A7 (opancerzonych, w przeciwieństwie do poprzedników – wozów M-548). BAE Systems zapewni również wsparcie posprzedażowe i części zapasowe.

Zamówienia haubic tego typu mają na celu poprawę zdolności artyleryjskich Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych (Armored Brigade Combat Team, ABCT). Według producenta zmodernizowane haubice M109A7 charakteryzują się zwiększoną autonomiczną zdolnością do wytwarzania energii, a co za tym idzie bardziej elastycznym wsparciem ogniem pośrednim i przeżywalnością na polu bitwy.

US Army odebrała pierwszą partię haubic tego typu w kwietniu 2015 roku w Eglin w Oklahomie. Pierwszą zasadniczą umowę podpisano w grudniu 2017 roku w ramach programu Paladin Integrated Management. Kontrakt obejmował konstrukcję ostatniej części pojazdów z produkcji niskoseryjnej M109A7. Do służby ma trafić ogółem 580 zestawów artyleryjskich tego typu.

Najnowszy kontrakt jest pierwszym po podjęciu decyzji o rozpoczęciu pełnoskalowej produkcji seryjnej. Na mocy ostatniego – podpisanego w grudniu 2019 roku – BAE Systems zobowiązało się do wyprodukowania sześćdziesięciu haubic samobieżnych M109A7 i takiej samej liczby wozów amunicyjnych M992A3.

Obecne zamówienie zwiększyło całkowitą liczbę zamówionych zestawów pojazdów – haubic M109A7 i wozów amunicyjnych M992A3 – do 204. Całkowita wartość zamówienia wynosi 1,5 miliarda dolarów. Prace nad M109A7 będą wykonywane w Yorku w Pensylwanii. Wszystkie zamówione egzemplarze mają trafić do odbiorcy do 31 stycznia 2023 roku.

Zobacz też: Estonia dokupi kolejne haubice K9

(armyrecognition.com)

US Army, Yuma Proving Ground