Turcja nie jest jedynym chętnym na rosyjski system przeciwlotniczy S-400 mającym do czynienia z naciskami ze strony Stanów Zjednoczonych. Waszyngton wywiera również presję na Indie. Składa jednak Nowemu Delhi bardziej rozbudowaną ofertę.

Indie obawiały się reakcji Stanów zjednoczonych już latem ubiegłego roku. Pierwsze poważniejsze rozmowy w sprawie importu rosyjskiego uzbrojenia przez Indie odbyły się we wrześniu 2018 roku. Dwustronne spotkania delegacji ministerialnych i przemysłowych nabrały jednak intensywności po podpisaniu kontraktu na S-400.

Według indyjskich mediów w zamian za rezygnację z rosyjskiego systemu Indie miałyby otrzymać systemy THAAD i Patriot PAC-3. Innym środkiem nacisku mogą być wchodzące w finalną fazę negocjacje w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego NASAMS. Wart około miliarda dolarów kontrakt ma objąć dostawę systemów przeznaczonych do obrony Nowego Delhi.

Amerykańska presja ingeruje w indyjskie plany zbudowania wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej opartego na sprzęcie produkcji rosyjskiej, izraelskiej i rodzimej. S-400 ma odgrywać istotną rolę w kalkulacjach indyjskich wojskowych. System jest traktowany jako element zarówno obrony, jak i strategicznego odstraszania względem Chin i Pakistanu.

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, że dodatkową nagrodą za rezygnację z S-400 może być F-35. Co szczególnie istotne, oferta miałaby objąć nie tylko F-35A, ale także F-35C. Tym sposobem poszukująca nowych myśliwców dla swoich lotniskowców indyjska marynarka wojenna stałaby się drugim po US Navy użytkownikiem pokładowej wersji Lightninga II. Indyjskie lotnictwo wyraziło wprawdzie zainteresowanie F-35, ale sprawa nie nabrała oficjalnego trybu.

Wydarzenia wokół Indii i Turcji pozwalają przypuszczać, że już wkrótce USA zaczną wywierać nacisk na innych sojuszników, którzy zainteresowali się rosyjskim uzbrojeniem, z S-400 na czele. Obiektem krytyki stał się już Egipt, który zamówił myśliwce Su-35. Na liście Waszyngtonu mogą znaleźć się jeszcze Katar, Maroko i Arabia Saudyjska. Wszystkie trzy kraje wpisały S-400 na swoją listę zakupów.

Zobacz też: Rosja: Indie udostępniły Amerykanom nasz okręt podwodny

(indiatimes.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International