Waszyngton ogłosił złagodzenie zakazu sprzedaży broni Wietnamowi. Decyzja ma związek z konfliktem z Chinami na Morzu Południowochińskim.

O decyzji amerykańskich władz poinformował w czwartek sekretarz stanu John Kerry podczas spotkania z ministrem obrony Wietnamu Phạm Bình Minhem. Z embarga wyłączono nieśmiercionośne rodzaje broni. Jak uściśliła rzeczniczka Departamentu Stanu, Jen Psaki, południowoazjatyckie państwo może kupować w Stanach Zjednoczonych wyposażenie dla łodzi patrolowych, sprzętu pozwalającego na obserwację i monitorowanie akwenów morskich oraz zapewnianie bezpieczeństwa własnemu wybrzeżu. W Waszyngtonie już mówi się, że złagodzenie embarga było konieczne wobec planowanej sprzedaży Wietnamowi morskich samolotów patrolowych P-3 Orion.

O zniesieniu obowiązującego od roku 1984 embarga zaczęto mówić już kilka lat temu, wraz z zaostrzaniem się sporu o archipelagi na Morzu Południowochińskim. Konflikt z Chinami uczynił z USA i Wietnamu naturalnych sojuszników. O konieczności zacieśnienia wzajemnej współpracy w sierpniu bieżącego roku wspomniał w Hanoi senator John McCain, weteran wojny w Wietnamie. Władze w Hanoi w poszukiwaniu sojuszników przeciwko Chinom nie ograniczają się do byłego wroga. Wietnam może się stać jednym z pierwszych zagranicznych odbiorców japońskiego uzbrojenia, a w ubiegłym miesiącu zapadły decyzje o nawiązaniu współpracy z Australią i Indiami.

(qdnd.vn, stripes.com, fot. Mass Communication Specialist 1st Class Chad J. McNeeley)