Boeing i US Navy otrzymały od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych zgodę na sprzedaż samolotów walki elektronicznej EA-18G Growler do Finlandii. Maszyny te miałyby być uzupełnieniem dla F/A-18E/F w ramach złożonych przez Boeinga propozycji na nowy myśliwiec dla fińskich wojsk lotniczych.

– Wszystkie samoloty uderzeniowe mogą polegać na eskorcie Growlerów, które zwiększają ich zdolność przetrwania podczas najbardziej niebezpiecznych misji – mówi Dan Gillian, wiceprezes Boeinga do spraw programów F/A-18 i EA-18G. – Kombinacja Super Hornetów Block III i Growlerów zapewniłaby Finlandii przewagę techniczną, szczególnie korespondującą z wymogami programu HX.

Nie ujawniono, jak dużą część fińskiego kontraktu mogłyby stanowić EA-18G. Maria Laine, odpowiedzialna w Boeingu za współpracę przemysłową z zagranicą, twierdzi jednak, że koszt utrzymania przez Finów floty Super Hornetów i Growlerów miałby być niższy niż dla starzejących się F/A-18C/D. Utrzymanie nowych F/A-18 w produkcji do 2034 roku i w eksploatacji do 2060 roku daje zaś dobre widoki na wsparcie techniczne.

Przy okazji zgody na transfer rozwiązań technicznych z EA-18G warto zwrócić uwagę na fakt, że – jak można było to zaobserwować na przykładzie Kanady – nie musi się ona równać decyzji o zakupie. Z drugiej strony, zezwolenie na sprzedaż Growlerów do Finlandii może szerzej uchylić tej maszynie drzwi do jej dostaw do Niemiec, czy może, czasem wymienianej także w tym kontekście, Polski.

Zobacz też: Kupowanie myśliwców po fińsku

(boeing.com, uusisuomi.fi; na fot. EA-18G eskadry VAQ-131 z lotniskowca USS George H.W. Bush)

US Navy / VAQ-131