Czołowi dyplomaci Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej spotkali się w Moskwie aby przedyskutować problemy dotyczące obecnej sytuacji w Syrii oraz irańskiego programu nuklearnego.

W spotkaniu uczestniczyli rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, a także zastępca amerykańskiego sekretarza stanu William Burns oraz nowy ambasador USA w Moskwie Michael McFaul.

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że spotkanie zorganizowano w celu przedyskutowania „palących problemów międzynarodowych, w tym sytuacji w Syrii oraz Iranie”. Rosyjska dyplomacja nie podaje jednak szczegółów spotkania.

W ostatnich latach Rosja popierała sankcje nakładane na Iran w związku z jego programem atomowym, jednakże w ostatnim czasie w coraz mniejszym stopniu popiera wdrażanie kolejnych sankcji na Republikę Islamską. Ponadto, Kreml od lat pozostaje sojusznikiem Damaszku, a jego stanowisko w odniesieniu do represji rządu Baszara al-Assada wobec protestujących obywateli utrudnia Narodom Zjednoczonym nałożenie podobnych sankcji na Syrię.

(www.rferl.org)