Elliott Abrams, specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych do spraw Iranu i Wenezueli, ostrzegł, że jakakolwiek dostawa irańskich pocisków rakietowych dalekiego do Wenezueli zostanie zniszczona. Waszyngton dokonał niejako ruchu wyprzedzającego, gdyż w mediach nie pojawiły się żadne, nawet szczątkowe, informacje odnośnie do potencjalnej transakcji tego rodzaju. Abrams jednak oświadczył, że w najbliższej przyszłości Teheran i Caracas najprawdopodobniej zasiądą do rozmów w sprawie handlu uzbrojeniem.

– Transfer pocisków rakietowych rakiet dalekiego zasięgu z Iranu do Wenezueli jest nie do przyjęcia dla Stanów Zjednoczonych i nie będzie tolerowany ani w żaden sposób dozwolony – powiedział Abrams. – Dołożymy wszelkich starań, aby zatrzymać dostawy pocisków dalekiego zasięgu, a jeśli w jakiś sposób dotrą do Wenezueli, zostaną tam wyeliminowane.

Abrams podkreślił, że Teheran ogłosił zamiar zaangażowania się w eksport uzbrojenia po wygaśnięciu embarga wprowadzonego rezolucją numer 2231 przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Wenezuela ma być oczywistym celem, ponieważ oba państwa są pariasami i naturalnie będą dążyć ku sobie. Dla Stanów Zjednoczonych każda dostawa irańskiej broni będzie destabilizować Amerykę Południową i Karaiby oraz będzie „szczególnie niebezpieczna dla sąsiadów Wenezueli w Brazylii, Kolumbii i Gujanie”.

Kilka dni temu prezydent Wenezueli Nicolás Maduro ogłosił utworzenie Wojskowej Rady Naukowo-Technicznej, która będzie dążyć do uzyskania niezależności przez krajowy przemysł obronny. Produkcja uzbrojenia ma odbywać się – przynajmniej początkowo – z pomocą krajów określonych jako siostrzane. Wśród nich znalazły się Chiny, Rosja, Iran i Kuba.

Groźba rozprzestrzeniania irańskich pocisków na zachodnią półkulę nie jest bezpodstawna, ale na razie raczej odległa. W poprzednich latach Iran zbudował jednak dość prężną sieć kanałów przerzutowych uzbrojenia dla wielu sojuszników na Bliskim Wschodzie, w tym Hamasu, Hezbollahu i Hutich w Jemenie.

Zobacz też: Iran zapowiada ujawnienie okrętu przenoszącego 7 śmigłowców

(aa.com.tr, foxnews.com)

Hossein Velayati, Creative Commons Attribution 4.0 International