Podległe Wojskom Kosmicznym Stanów Zjednoczonych Dowództwo Operacji Kosmicznych poinformowało o umieszczeniu na orbicie piątego satelity AEHF (na ilustracji). Jest to kolejny element budowy nowej sieci łączności satelitarnej, która docelowo zastąpi używany obecnie MILSTAR.

Nowa sieć oparta jest na opracowanych przez Lockheeda Martina satelitach AEFH-5 (Advanced Extremely High Frequency) wykorzystujące fale milimetrowe. Tym sposobem osiągnięta ma zostać większa odporność na zakłócenia, a jednocześnie – dziesięciokrotnie większy transfer danych i większy zasięg.

Pierwszy satelita AEFH-5 znalazł się na orbicie okołoziemskiej 8 sierpnia ubiegłego roku, szósty ma zostać wystrzelony 19 marca. Satelity są umieszczane na orbicie przy użyciu rakiet nośnych Atlas-V z Cape Canaveral na Florydzie.

Łączność satelitarna jest zaliczana do najważniejszych aktywów wojskowych. Nowa amerykańska sieć będzie dostępna także dla kluczowych sojuszników, wśród których wymienia się Australię, Kanadę, Holandię i Wielką Brytanię.

Zobacz też: Jakie jest przeznaczenie rosyjskiego satelity Łucz?

(c4isrnet.com)

Lockheed Martin