W czasopiśmie Molecular Psychiatry po raz pierwszy opisano badania nad nowymi metodami diagnozowania zespołu stresu pourazowego (Post-traumatic stress disorder, PTSD). Ich postęp ma być tak obiecujący, że za kilka lat lekarze mogliby zidentyfikować weteranów z tym schorzeniem za pomocą szybkiego badania krwi. Niepotrzebne byłyby skomplikowane testy psychologiczne.

Badania prowadzone przez połączone zespoły wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych i zewnętrznych ekspertów do spraw biometrii doprowadziły do znalezienia zestawu dwudziestu siedmiu markerów krwi, które pomogły zidentyfikować pacjentów cierpiących na PTSD. Prowadzący badania zgodnie stwierdzili, że odkrycia potwierdzają wcześniejsze hipotezy, że zaburzenie „dotyka nie tylko mózg, ale całe ciało”.

Szef zespołu badawczego Marti Jett podkreśliła, że w kolejnych latach metoda „będzie w dalszym ciągu udoskonalana i dostosowywana do wprowadzenia na rynek”. Naukowcy mają nadzieję, że badania krwi doprowadzą nie tylko do dokładniejszych, ale także wcześniejszych diagnoz. Być może stanie się możliwe zbadanie pierwszych oznak problemów, nawet zanim PTSD się w pełni ujawni.

– Badanie krwi może wskazywać na objawy PTSD, których weterani nie są świadomi lub celowo ukrywają strach związany z piętnem diagnozy – powiedział jeden z badaczy, doktor Charles Marmar, kierownik wydziału psychiatrii w New York University School of Medicine.

Przeprowadzone badania napotkały jednak ograniczenia. Nie korzystano z próbek krwi żadnej z kobiet-weteranów, a także nie uwzględniono żadnych cywilów w pracach badawczych.

Ogłoszenie wyników jest zwieńczeniem sześcioletniej pracy. Wykorzystano próbki krwi 165 weteranów, z których połowa cierpi na PTSD. Naukowcy zbadali ich historie chorób i biochemię, zmniejszając listę potencjalnych cech identyfikujących krew z ponad jednego miliona do mniej niż trzydziestu.

W kolejnych testach z innymi pacjentami końcowy zestaw markerów krwi wykazał 77% wskaźnik dokładności, pomagając w identyfikacji PTSD. Doktor Marmar powiedział, że to więcej niż wystarczające do potencjalnego testu przesiewowego, w którego trakcie lekarze mogą przeprowadzić bardziej szczegółowe badania w celu zdiagnozowania choroby.

Wcześniejsze badania wskazywały na markery krwi jako potencjalny wskaźnik PTSD, ale obecne – wykonywane przez naukowców z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences oraz Army Medical Research and Development Command – po raz pierwszy pozwoliły na opracowanie spójnego zestawu środków.

Departament Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych oszacował, że aż 25% osób, które służyły w strefach walki w Iraku lub Afganistanie, może cierpieć na PTSD.

Zobacz też: SI ma przewidywać ruchy chińskiego i rosyjskiego lotnictwa

(militarytimes.com)

Marines from Arlington, VA, United States