Amerykański sekretarz wojsk lądowych Ryan McCarthy zapowiedział powołanie specjalnej grupy zadaniowej przeznaczonej do przełamywania chińskich i rosyjskich stref antydostępowych (A2/AD) w Azji Wschodniej. Jednostka ma stanowić zupełnie nową jakość, wpisującą się w rozwijaną obecnie doktrynę bitwy/operacji wieloaspektowej (multidomain battle/operation).

Koncepcja grupy zadaniowej zakłada rozmieszczenie jej „na wyspach na wschód od Tajwanu i Filipin”. W grę wchodzi więc najpewniej Guam, ale pod uwagę brać można liczne inne wyspy w ten czy inny sposób kontrolowane przez Stany Zjednoczone, czy też Japonię lub Australię. Wyraźnie natomiast widać chęć przesunięcia baz poza zasięg środków rażenia będących w posiadaniu przede wszystkim chińskiego lotnictwa i marynarki wojennej.

Nowa jednostka ma łączyć w sobie zdolności do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni, walki radioelektronicznej, zbierania informacji oraz przeprowadzania uderzeń za pomocą artylerii i pocisków dalekiego zasięgu odpalanych z platform morskich i lądowych. W tej ostatniej kategorii pod uwagę brane są także przyszłe pociski hipersoniczne. Zdolność do zbierania informacji ma zostać znacznie poprawiona dzięki nowej umowie miedzy US Army a Narodowym Biurem Rozpoznania, obsługującym amerykańskie satelity szpiegowskie.

McCarthy stwierdził, że celem nowej koncepcji jest „neutralizacja wszystkich inwestycji poczynionych przez Chiny i Rosję”. Głównym celem grupy zadaniowej będzie zapewnienie amerykańskim siłom zbrojnym dostępu i wzmocnienie ich obecności na zachodnim Pacyfiku. W przypadku konfliktu sprowadza się to do wybicia przez wojska lądowe dziur w strefach antydostępowych przeciwnika i umożliwienie działań lotnictwu i marynarce wojennej.

Działania US Army współgrają z ogłoszoną jesienią 2017 roku doktryną LOCE (Littoral Operations in Contested Environments) Korpusu Piechoty Morskiej. W jej myśl marines mają opanowywać ląd, aby przy pomocy swoich systemów przeciwlotniczych i przeciwokrętowych wspierać US Navy w walce o panowanie na morzu. Wojska lądowe prowadzą eksperymenty z nową grupą zadaniową od roku 2018. Uczestniczy w nich między innymi wyposażona w wyrzutnie HIMARS 17. Brygada Artylerii Polowej z Joint Base Lewis-McChord.

Zobacz też: USA przegrywają symulacje wojen z Rosją i Chinami

(bloomberg.com)

US Navy / MC2 Matthew Dickinson