W Stanach Zjednoczonych aresztowano Uzbeka oskarżanego o członkostwo w islamskiej organizacji terrorystycznej, której celem jest obalenie reżimu Isloma Karimowa. Bachtior Dżumajew został aresztowany w Filadelfii. Postawiono przed nim zarzuty wspierania Islamskiej Unii Dżihadu, która jest uznawana przez amerykański Departament Stanu za organizację terrorystyczną.

Według władz amerykańskich aresztowany to bliski przyjaciel zatrzymanego w styczniu na chicagowskim lotnisku O’Hare Dżamszyda Muhtorowa, któremu postawiono podobne zarzuty. Według amerykańskich prokuratorów Muhtorow planował udać się do Uzbekistanu aby walczyć w bojówkach Islamskiej Unii Dżihadu.

Aresztowanemu w czwartek Dżumajewowi grozi do 15 lat więzienia.

Islamska Unia Dżihadu jest jedną z małych radykalnych organizacji islamskich w Uzbekistanie. Jej korzenie sięgają Islamskiego Ruchu Uzbekistanu, którego obecni liderzy działają głównie na terenie Afganistanu i Pakistanu. Zdaniem ekspertów, islamskie organizacje walczące w Uzbekistanie mają nikłe poparcie społeczne, a uznanie ich za zagrożenie dla regionalnego bezpieczeństwa przez USA legitymizuje autorytarny reżim Isloma Karimowa, który wykorzystuje retorykę antyterrorystyczną do rozprawienia się z wewnętrzną opozycją.

(www.rferl.org)