US Naval Air Systems Command uruchomiło program rekonfiguracji, modernizacji i standaryzacji wyposażenia odkupionych od Szwajcarii myśliwców F-5 Tiger II. W tej chwili samoloty – Amerykanie pozyskali szesnaście jednomiejscowych F-5E i sześć dwumiejscowych F-5F – pozostają zakonserwowane i wymagają kompleksowej modernizacji i przeglądów płatowca i silników.

Zlecenie wszystkich zadań jednej firmie i przeprowadzenie ich w jednym terminie zapobiegnie dublowaniu się pracochłonnych czynności, takich jak demontaż i ponowne składanie samolotów czy kilkukrotne wykonywanie oblotów po każdym etapie prac. W rezultacie ma to przynieść rządowi znaczące oszczędności i skrócić czas przeprowadzenia modernizacji.

Kontrakt na przeprowadzenie prac uzyskała firma Tactical Air Support. Dostawa pierwszego samolotu po modernizacji jest planowana na czwarty kwartał 2022 roku. Po ponownym wejściu do służby samoloty będą oznaczone odpowiednio F-5N+ i F-5F+. W późniejszym czasie modernizacja obejmie również do czterdziestu F-5N/F będących obecnie w służbie.Samoloty kupiono w 2020 roku. Dwadzieścia dwa myśliwce wraz z pakietem części zamiennych wyceniono na 39,7 miliona dolarów. F-5 były dostarczane Szwajcarii od 1978 roku. US Navy wykorzystuje F-5N w roli „agresorów”. Pierwotnie sugerowano możliwość, że szwajcarskie myśliwce zostaną wykorzystane jako rezerwuar części zamiennych dla pozostałych F-5 będących w służbie, ale jak widać, zdecydowano się na ich pełną modernizację.

Szwajcarzy wycofują F-5 w związku z chęcią pozyskania nowych wielozadaniowych samolotów bojowych. Szwajcarskie ministerstwo obrony oficjalnie rozpoczęło przetarg w lipcu 2018 roku. Nowe myśliwce mają zastąpić w służbie samoloty F-5E/F i F/A-18C/D. W przetargu startują Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale, F/A-18E/F Super Hornet i F-35A Lightning II.

We wrześniu 2020 roku Szwajcarzy w referendum zgodzili się na zakup nowych wielozadaniowych samolotów bojowych dla sił powietrznych. Koszt zakupu kilkudziesięciu myśliwców to 6,5 miliarda dolarów. Dodatkowe 2 miliardy dolarów będzie kosztował nowy lądowy system przeciwlotniczy. Szwajcarzy decydowali o realizacji samego programu „Air 2030”, a nie konkretnym modelu samolotu.

Zobacz też: Brazylia zrezygnowała z Pancyrów

(scramble.nl)

Peng Chen na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic