Serwis Naval Today doniósł z końcem października, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła próby zaopatrywania okrętu podwodnego w wynurzeniu przy użyciu bezzałogowca. Do eksperymentu użyto małego czterowirnikowca, który dostarczył ładunek na jednostkę typu Virginia, USS Hawaii (SSN 776), płynącą o milę od brzegów hawajskiej wyspy Oʻahu.

Prace nad pomysłem prowadziło od roku laboratorium innowacji sił podwodnych Floty Pacyfiku z badaczami z Uniwersytetu Hawajskiego. Na kiosku okrętu zamontowano wysięgnik do przechwytywania przesyłek, a bezzałogowca wyposażono w mechanizm zwalniania ładunku. Marynarze floty podwodnej zgłaszali się zaś na ochotnika, żeby odbyć szkolenie z pilotażu dronów w bazie sił powietrznych Bellows na Hawajach.

Udźwig użytego bezzałogowca to około pięciu funtów (blisko 2,3 kilograma) – zdecydowanie zbyt mało, aby mówić o rewolucji w zaopatrywaniu floty podwodnej US Navy. Jest jednak wystarczający, aby dostarczać na okręt pilnie potrzebne leki i żywność, podzespoły elektroniczne czy informacje i rozkazy na różnego typu nośnikach bez konieczności zawijania jednostek do portu.

Jedyne udostępnione dotąd zdjęcie z prób zaopatrywania USS Hawaii (SSN 776) przez bezzałogowca.
(fot. US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Michael B. Zingaro)

Stosowane w latach drugiej wojny światowej komunikowanie się z okrętem za pomocą tradycyjnych zrzutów poczty wbrew pozorom wcale nie straciło na aktualności. Dziś rozwiązanie takie chroni przed wrogim nasłuchem, cyberszpiegostwem czy zakłócaniem łączności satelitarnej. W podobny sposób – w raportówce lub worku, zrzucanych ze śmigłowca MH-60S – kilka tygodni temu dostarczano korespondencję dla śmigłowcowca desantowego USS Boxer (LHD 4).

Informacje powyższe można skojarzyć z zamiarem organizacji przez US Navy w styczniu przyszłego roku konkursu na niewielki bezpilotowiec do zaopatrywania drużyn i plutonów US Marine Corps. W tamtym przypadku chodzi jednak o maszynę o udźwigu rzędu dwudziestu siedmiu kilogramów, zdolną do dostarczania amunicji, paliwa, wody i suchych racji żywnościowych.

Zobacz też: Indie: Próby zaopatrywania okrętów z Iła-38

(navaltoday.com, flightglobal.com, military.com; na fot. tytułowej USS Hawaii)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Daniel Hinton