BAE Systems otrzymało od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych kontrakt o wartości do 87 milionów funtów na produkcję i dostawę bezzałogowych podwodnych pojazdów przeciwminowych Archerfish dla marynarki wojennej USA. Koncern będzie dostarczać je US Navy w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Archerfish to zdalnie sterowany bezzałogowiec, który można wysłać do działania i sterować nim z pokładu okrętu nawodnego, śmigłowca lub innej bezzałogowej jednostki podwodnej. Światłowodowe łącze danych przekazuje z czujników pokładowych w czasie rzeczywistym, nawet przy słabym oświetleniu, obrazy wideo wysokiej rozdzielczości i obrazy sonarowe wysokiej częstotliwości obiektów będących przedmiotem zainteresowania. Archerfish ma elastyczny system dowodzenia i kierowania o otwartej architekturze, który może działać samodzielnie lub zostać zintegrowany ze strukturą dowodzenia wyższego szczebla. Łączność bezprzewodowa umożliwia zdalne działanie systemu.

Zamówienie obejmuje również dostawę zestawów szpul ze światłowodem, wyposażenia pomocniczego, przeglądów, napraw oraz zarządzanie programem i wsparcie techniczne. Archerfish jest produkowany w Wielkiej Brytanii w zakładach BAE Systems w Broad Oak w Portsmouth, w hrabstwie Hampshire oraz w Hillend w Dunfermline, w hrabstwie Fife.

Zastosowanie Archerfisha skraca czas potrzebny do zidentyfikowania i zneutralizowania obiektów. Dzięki temu misje zwalczania min można wykonać szybciej. Archerfish zapewnia również ochronę personelu, eliminując konieczność wysyłania nurków do wody. System jest używany pod oznaczeniem AN/ASQ-235 przez eskadry wyposażone w śmigłowce MH-60S, operujące z okrętów Littoral Combat Ship, jako element zdolności neutralizacji min z powietrza.

Zobacz też: US Navy chce min morskich przenoszonym przez UUV

(Informacja prasowa)

BAE Systems