Przyszły myśliwiec amerykańskiej marynarki wojennej nie będzie – w przeciwieństwie do F-35 Lightninga II – opracowywany w porozumieniu z US Air Force. Takie stanowisko przedstawiła Anjanette Knappenberger, wicedyrektorka do spraw broni lotniczej w strukturach podległych amerykańskiemu Szefowi Operacji Morskich.

Rzecz rozbija się o koncepcje użycia samolotu bojowego nowej generacji. USAF chce, aby ich maszyna była przystosowana do penetracji silnie bronionej nieprzyjacielskiej przestrzeni powietrznej. Marynarze zaś nie przewidują dla swojej maszyny, znanej obecnie pod nazwą Next Generation Air Dominance (NGAD) lub F/A-XX, takiej roli.

– Marynarka wojenna nie ma zapotrzebowania na myśliwiec penetrujący – tłumaczyła Knappenberger. – Ta fundamentalna część projektu samolotu podnosi koszty, a jeśli my nie potrzebujemy tej części do naszych zadań, to wolelibyśmy za nią nie płacić.

Gdyby przed marynarzami stanęła konieczność atakowania celów położonych w głębi nieprzyjacielskiej przestrzeni powietrznej, sięgnęliby oni po pociski manewrujące dalekiego zasięgu, aby uniknąć konieczności penetracji. Ewentualnie, jak przyznaje Knappenberger, zadania te mogłyby zostać w całości powierzone siłom powietrznym.

USAF pracuje obecnie nad koncepcją myśliwca kolejnej generacji nazwaną Penetrating Counter Air (PCA) (na ilustracji). Ma on się cechować dużym zasięgiem, zupełnie nowej klasy silnikiem trójprzepływowym i znacząco obniżoną sygnaturą radarową. Stąd też wzięła się koncepcja aerodynamiczna bez usterzenia pionowego, która budzi spore zastrzeżenia w marynarce.

NGAD ma jednak wykorzystywać część komponentów obecnych także w myśliwcu nowej generacji dla US Air Force. Chodzi przede wszystkim o radiolokator i inne czujniki, ale także systemy walki radiolelektronicznej, systemy sieciocentryczne czy, rzecz jasna, uzbrojenie. Poza tym NGAD najprawdopodobniej będzie też zawierał w sobie komponenty używane dziś w F-35B i F-35C, ponieważ będzie służył równolegle z nimi na pokładach lotniskowców.

Wyniki wstępnej analizy potencjalnych możliwości NGAD powinny być gotowe przed końcem 2019 roku.

Zobacz też: Rosja usiłuje zainteresować Chiny Su-57

(flightglobal.com)

Boeing