16 sierpnia amerykański niszczyciel USS Gravely (DDG 107) typu Arleigh Burke oraz duński okręt dowodzenia i wsparcia Absalon (L 16) typu Absalon w czasie rejsu u brzegów Grenlandii przeprowadziły wspólne ćwiczenia w zakresie współdziałania. Ćwiczenia takie określane są terminem PASSEX (passing exercise).

– Jako że marynarki obu krajów mają wiele wspólnego w zakresie taktyki, technik i procedur, świetnie było widzieć, jak szybko nawiązaliśmy łączność i mogliśmy ćwiczyć nasze wspólne umiejętności marynarskie i bojowe – mówił komandor porucznik Michael O’Reilly, dowódca USS Gravely.

Po spotkaniu okrętów śmigłowiec MH-60R z Absalona przeleciał na pokład amerykańskiego niszczyciela. Następnie okręty wykonywały serię manewrów w odległości 220 metrów od siebie. Gravely jest obecnie w trakcie ośmiomiesięcznego przydziału na wody północnego Atlantyku.

Duńska marynarka wojenna (Søværnet) posiada dwa okręty typu Absalon. Są to jednostki o długości 137 metrów i wyporności 6300 ton, przystosowane do wypełniania szerokiego wachlarza zadań: jako okręt dowodzenia, desantowy czy szpitalny.

Zobacz też: Dania dopuszcza wysłanie myśliwców na Grenlandię

(navy.mil)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Jessica L. Dowell