Według informacji z co najmniej trzech różnych źródeł marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zamierza wkrótce rozwiązać najdłużej używającą F-35C eskadrę myśliwsko-szturmową, VFA-101 „Grim Reapers”. Przewidywana data zakończenia tej operacji to 1 lipca 2019 roku. Samoloty, piloci i personel techniczny z likwidowanej jednostki trafią do innych eskadr używających maszyn w tej samej wersji.

VFA-101 otrzymała swoje pierwsze F-35C w 2013 roku. Zajmowała się przeszkalaniem pilotów na nowe maszyny, w tym głównie przyszłych instruktorów i pilotów doświadczalnych. Jednostka stacjonuje w Eglin AFB na Florydzie, gdzie skonsolidowano szkolenie załóg Lightningów II dla US Air Force, USMC i US Navy.

Wraz z planowanym zwiększeniem zakupów samolotów bojowych przez Pentagon priorytety jednak się pozmieniały. Już teraz całość wstępnego szkolenia pilotów US Marine Corps na Lightningach odbywa się w MCAS Beaufort w Karolinie Południowej. Jedyną eskadrą przeszkalającą na F-35C pilotów marynarki ma natomiast zostać VFA-125 „Rough Raiders”, stacjonująca w kalifornijskiej bazie NAS Lemoore.

W miejsce F-35B/C do Eglin trafi dodatkowe trzydzieści cztery F-35A sił powietrznych, w tym co najmniej dwadzieścia cztery maszyny z pełnym oprogramowaniem bojowym w wersji 3F. Z kolei kilka z używanych dotąd na Florydzie F-35C przydzielonych ma zostać do mieszczącego się w Fallon w Newadzie centrum szkolenia bojowego lotnictwa marynarki wojennej (NAWDC), kontynuującego tradycje „Topgun”.

Zobacz też: Widziano F/A-18F, na którym będzie „latał” Maverick?

(„Combat Aircraft” 12/2018, seapowermagazine.org, scramble.nl)

Lockheed Martin