101 Eskadra lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej (VFA-101) będzie pierwszą jednostką US Navy, w której pojawią się samoloty F-35 Lightning II. Z tego powodu w bazie Eglin gdzie stacjonuje VFA-101 rozpoczyna się szkolenie personelu do obsługi nowych myśliwców.

VF-101 jest jedną z najbardziej zasłużonych jednostek lotniczych w US Navy i nosi przydomek Grim Reapers. Powstała w 1952 roku i miała na swoim wyposażeniu samoloty F-4 Phantom oraz F-14 Tomcat, które miały słynne malowanie czarnych stateczników pionowych z wizerunkiem śmierci z kosą. Wraz z wycofaniem tych ostatnich ze służby jednostka została rozwiązana w 2005 roku. Pierwszego maja tego roku zostanie powołana ponownie i będzie wypełniała funkcję szkoleniową dla pilotów i techników naziemnych lotnictwa marynarki.

Zadaniem służących w niej marynarzy będzie zdobycie umiejętności niezbędnych przy obsłudze F-35, pierwszego nowego samolotu, jaki pojawi się w służbie od czasu wprowadzenia F/A-18 Hornet niemal trzydzieści lat temu, a następnie przekazywanie tej wiedzy kolejnym rocznikom szkolących się. Pierwsze szkolenia zostaną poprowadzone przez inżynierów z koncernu Lockheed Martin, który jest producentem samolotu. Studenci, którzy będą uczyli się już od posiadających uprawnienia instruktorskie kolegów z marynarki, mają pojawić się w jednostce w 2015 roku tak by zdążyli zdobyć niezbędną wiedzę przed pojawieniem się F-35 w służbie co ma nastąpić w latach 2017-18.

VFA-101 będzie częścią 33 Skrzydła Myśliwskiego, połączonej jednostki odpowiedzialnej za wprowadzenie do służby wszystkich wersji F-35 dla USAF, USMC i US Navy. Jednostka posiadać będzie 59 F-35 przydzielonych do trzech eskadr, po jednej dla każdego rodzaju sił zbrojnych. Plany zakładają szkolenie stu pilotów i dwóch tysięcy mechaników rocznie.

(navy.mil)