Amerykańska marynarka wojenna planuje wprowadzenie broni hipersonicznej na pokłady okrętów podwodnych do połowy lat dwudziestych. Na ten rok zaplanowano całą serię testów statycznych, które w przyszłości pozwolą uzbroić okręty podwodne typu Virginia w broń hipersoniczną.

– Naszym celem jest osiągnięcie wstępnej gotowości w połowie lat dwudziestych – powiedział wiceadmirał Johnny Wolfe, dyrektor Programów Systemów Strategicznych US Navy. – Działamy metodycznie i kiedy coś robimy, upewniamy się, że robimy to prawidłowo.

Broń hipersoniczna jest rozwijana we współpracy marynarki wojennej z wojskami lądowymi. US Army odpowiada za pozyskanie dla obu rodzajów sił zbrojnych kadłubów nośnych, a marynarka wojenna – za zapewnienie silników rakietowych. Po serii wspólnych prób każdy rodzaj sił zbrojnych dostosuje pociski do własnych wymagań. Wojska lądowe planują wprowadzenie do linii baterii czterech wyrzutni umieszczonych na ciężarówkach w 2023 roku. Opracowanie wersji morskiej jest bardziej skomplikowane i zajmie kilka lat dłużej.

Pod koniec marca na poligonie morskim na Hawajach wystrzelono Common Hypersonic Glide Body. Był to drugi udany test tego urządzenia. Pierwszy przeprowadzono w październiku 2017 roku. Przez resztę roku marynarka wojenna będzie prowadziła serię testów statycznych, żeby pozyskać dodatkowe dane przed kolejnym próbnym strzelaniem.

– Do tej pory raczkowaliśmy. Teraz zaczynamy iść i kończyć prace nad silnikiem, a wtedy zaczniemy naprawdę biec – mówił wiceadmirał Wolfe.

US Navy w projekcie budżetu na rok budżetowy 2021 poprosiła o miliard dolarów na prace nad programem Conventional Prompt Strike. Celem jest rozmieszczenie nowej broni na okrętach podwodnych typu Virginia w 2028 roku. Wprowadzenie do uzbrojenia wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych broni hipersonicznej pozwoli zaatakować cel w dowolnym miejscu na świecie w ciągu kilku lub kilkunastu minut. Da to amerykańskiej marynarce wojennej zupełnie nowe możliwości ofensywne, które zwiększą jej możliwości działania przeciwko równorzędnym przeciwnikom, na przykład w rejonie pierwszego łańcucha wysp na Pacyfiku tworzącego chińską rubież obronną.

Wyposażenie okrętów podwodnych typu Virginia w sekcję Virginia Payload Module z dodatkowymi pionowymi wyrzutniami zwiększy zapas pocisków przenoszonych przez każdy okręt do czterdziestu sztuk. Pozwoli to na wyrównanie strat powstałych po wycofaniu pod koniec lat dwudziestych czterech okrętów podwodnych typu Ohio zmodernizowanych do przenoszenia pocisków manewrujących.

Zobacz też: Ćwiczenia B-52H z norweskimi F-16 nad Morzem Barentsa

(breakingdefense.com)

US Navy / General Dynamics Electric Boat