Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych ujawniła swoje zamiary co do tego, które z jej jednostek lotniczych mają w najbliższych latach otrzymać myśliwce F-35C Lightning II. Plan obejmuje trzy następne eskadry, które mają być przezbrojone przed końcem przyszłej dekady. Jak dotąd US Navy udało się wyposażyć w F-35C dwie eskadry szkoleniowe i jedną pierwszoliniową.

Jako kolejną, która do 2022 roku zamieni F/A-18E na F-35C, wytypowano eskadrę VFA-97 „Warhawks” z kalifornijskiej bazy NAS Lemoore. Na przestrzeni ostatnich dekad jednostka ta latała też na A-7E Corsairach II, F/A-18A i F/A-18C. Na przełomie 2023 i 2024 roku VFA-97 ma się przeprowadzić do MCAS Iwakuni w Japonii, gdzie stanie się częścią skrzydła CVW-5, przydzielonego do lotniskowca USS George Washington.

W roku budżetowym 2025 gotowość do działań bojowych na F-35C ma uzyskać eskadra VFA-115 „Eagles”, od 2009 roku stacjonująca na Wyspach Japońskich. W 2002 roku VFA-115 została pierwszą w US Navy operacyjną jednostką Super Hornetów i wykorzystała je bojowo nad Afganistanem i Irakiem. Jest też ostatnią we Flocie Pacyfiku aktywną eskadrą, która używała kiedyś szturmowych A-6E Intruderów.

Dwa lata później na Lightningi II powinna się przesiąść kolejna jednostka z NAS Lemoore, VFA-151 „Vigilantes”. Jej koleje losu są o tyle interesujące, że jako jedyna z nadal istniejących eskadr, przed F/A-18 wersji A i C oraz Super Hornetami w wersji E, używała myśliwców F-4S Phantom II, operując z pamiętających zakończenie drugiej wojny światowej przebudowanych lotniskowców typu Midway.

Przy okazji publikacji tych doniesień przez miesięcznik „Combat Aircraft” zauważono, że na podany okres nie zaplanowano przezbrojeń eskadr myśliwskich bazujących w NAS Oceana w stanie Wirginia. W związku z tym pierwszy przydział operacyjny F-35C we Flocie Atlantyku prawdopodobnie należał będzie do jednej z eskadr US Marine Corps stacjonujących w MCAS Beaufort w Karolinie Południowej.

Zobacz też: US Navy: Nowe dowództwo dla eskadr F-35

(„Combat Aircraft” 11/2019)

US Navy / Lt. Cmdr. Darin Russell