1 października bieżącego roku, wraz z początkiem roku budżetowego 2019, w NAS North Island w Kalifornii formalnie rozpocznie funkcjonowanie eskadra VRM-30, która jako pierwsza w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych otrzyma pionowzloty CMV-22B Osprey.

W związku z zastąpieniem C-2A Greyhoundów przez tiltrotory US Navy zdecydowała się na nowe oznaczenia jednostek. Dwie dotychczasowe eskadry wsparcia logistycznego (Fleet Logistics Support Squadron) VRC-30 „Providers” i VRC-40 „Rawhides” zastąpione zostaną wielozadaniowymi eskadrami logistycznymi (Fleet Logistics Multi-Mission Squadron) VRM-30 i VRM-40.

Marynarka postanowiła, że eskadra docelowo zajmująca się szkoleniem załóg, oznaczona VRM-50, powołana do życia zostanie również w North Island. Choć jednostka jeszcze nie ma imienia, niewykluczone, że przyjmie ona nazwę „Foo Dogs”, kontynuując tradycję VRC-50, która w latach 1976–1994 operowała z baz Atsugi w Japonii, Andersen na Guamie i Cubi Point na Filipinach.

CMV-22B mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną do 2020 roku, dzięki czemu rok później będą mogły pojawić się na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson (CVN 70) typu Nimitz. Wraz z nowymi Ospreyami w swój dziewiczy rejs wyruszyć mają F-35C z eskadry VFA-147 „Argonauts”.

Zobacz też: US Marine Corps potrzebuje CMV-22B dla śmigłowcowców?

(seapowermagazine.org; na fot. MV-22B eskadry VMM-263 z US Marine Corps)

US Marine Corps