US Navy jest niezadowolona z powodu braku możliwości zintegrowania systemu logistycznego ALIS przeznaczonego dla samolotów F-35 z pozostałymi systemami logistycznymi stosowanymi w marynarce wojennej.

– Integracja ALIS-a z pozostałymi systemami informatycznymi US Navy jest niemożliwa z powodu postawy Lockheeda, który utrzymuje, że kod oprogramowania jest jego własnością – powiedział wiceadmirał Paul Grosklags w czasie wysłuchania przed senacką komisją obronną.

Amerykańska marynarka wojenna miała zamiar zintegrować ALIS-a z systemami takimi jak DECKPLATE czy AMSRR, które są używane do zarządzania logistyką wszystkich pozostałych samolotów wykorzystywanych przez US Navy. Jak dodał wiceadmirał Grosklags, zdobycie dostępu do kodu ALIS-a jest teraz największym wyzwaniem dla rządu, bo w tej chwili marynarka wojenna ma bardzo ograniczone prawa i dostęp do danych wytwarzanych przez ALIS-a.

Sprawą zajmuje się już szef połączonego biura F-35, wiceadmirał Mathias Winter, który negocjuje z Lockheedem. W tej chwili nie można jednak podać żadnego terminu rozwiązania tego problemu.

Zobacz też: Stealth przyczyną połowy problemów z jakością F-35

(flightglobal.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Wyatt L. Anthony