Amerykańskie siły morskie wypróbowały kolejny nowy rodzaj grupy bojowej, składający się z niszczyciela typu Arleigh Burke i okrętu desantowego typu San Antonio. Zespół taki, nazwany 1. Grupą Bojową do Działań Przybrzeżnych (Littoral Combat Group 1, LCG-1), trafił w listopadzie i grudniu ubiegłego roku na sojusznicze działania US Navy z marynarkami wojennymi Peru, Chile i Ekwadoru.

Korzyści z symbiozy dwóch jednostek nawodnych o odmiennych możliwościach wydają się oczywiste. Dzięki uniwersalnemu arsenałowi na pokładzie niszczyciela okręt desantowy jest lepiej chroniony przed zagrożeniami i ma większe możliwości wsparcia własnych sił na lądzie. Dzięki zgrupowanym na dwukrotnie większym od niego okręcie desantowym marines, wiropłatom, poduszkowcom i innym pojazdom niszczyciel ma natomiast więcej opcji oddziaływania na obiekty nawodne i naziemne.

W skład testowej LCG-1 weszły niszczyciel USS Wayne E. Meyer (DDG 108) z bazy Pearl Harbor na Hawajach i okręt desantowy USS Somerset (LPD 25) stacjonujący w kalifornijskim San Diego, wraz z przebywającym na nim specjalnym zespołem uderzeniowym piechoty morskiej SP-MAGTF-Peru. Dowódcą tymczasowej grupy został komandor Ken Coleman, na co dzień dowodzący 3. Eskadrą Okrętów Desantowych.

W trakcie prób nowego ugrupowania USS Somerset i USS Wayne E. Meyer zawinęły do chilijskiego portu Valparaiso, gdzie uczestniczyły w obchodach 200-lecia tamtejszej marynarki wojennej. Wraz z peruwiańskimi siłami morskimi i wojskami lądowymi około tysiąca amerykańskich marynarzy i marines wzięło udział w symulowanym usuwaniu skutków katastrofy żywiołowej w dystrykcie Chorrillos. Wspólnie z marynarką wojenną Ekwadoru zespół ćwiczył zaś patrolowanie obszaru morskiego i kontrolę rybołówstwa.

W eksperymentalnym okresie LCG-1 obyła się bez ćwiczeń z użyciem uzbrojenia. Rejs miał służyć głównie optymalizacji procedur dowodzenia, a po jego zakończeniu grupę rozformowano. Wnioski z testów takiej formacji bojowej mogą być jednak użyte w przyszłych misjach wojskowych.

Zobacz też: Grupa desantowa US Navy pokonana przez sztorm

(usni.org)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Kyle Carlstrom