Liczba trałowców i dostosowanych do tej roli jednostek klasy LCS w amerykańskiej marynarce wojennej jest niewielka. Tymczasem, jak podaje firma Raytheon, miny morskie są bronią stosowaną przeciwko okrętom blisko 200 razy częściej niż jakikolwiek inny rodzaj uzbrojenia. Dlatego US Navy coraz poważniej rozważa dostosowanie do tej roli także innych klas okrętów wojennych.

Do lokalizacji i zwalczania pól minowych przeznaczone miałyby zostać między innymi duże okręty bazy typu Lewis B. Puller. Zdolne są one pomieścić na pokładzie lotniczym cztery śmigłowce MH-53E. Jest na nich także wystarczająco dużo miejsca, aby stały się bazami wypadowymi dla wszelkiej maści dronów oraz łodzi i pontonów z wyspecjalizowanymi zespołami płetwonurków.

Inną opcją jest przystosowanie do rozminowania szybkich katamaranów typu Spearhead lub jednostek zaopatrzeniowych typu Lewis and Clark. To niesie jednak za sobą problem natury formalnej, gdyż zgodnie z prawem międzynarodowym jednostki obsadzone przez załogi składające się w dużej części z cywilów miałyby prawo do lokalizacji min, ale już nie do ich niszczenia.

Jednym z filarów nowego systemu mają być śmigłowce MH-60S, przenoszące na standardowych wysięgnikach laserowe systemy wykrywania min AN/AES-1 ALMDS oraz zestawy do fizycznej likwidacji min AN/ASQ-235 AMNS. Dodatkowo obciąży to wiropłaty, na których barkach spoczywa już cały szereg zadań, od zaopatrzenia i ratownictwa po ochronę okrętów oraz transport oddziałów specjalnych.

W gronie platform rozważanych jako pływające bazy dla sił do zwalczania min są także lotniskowce, okręty desantowe oraz niszczyciele typów Arleigh Burke i Zumwalt. Jednym z pomysłów jest to, żeby każda grupa bojowa lotniskowca lub okrętów desantowych miała w składzie niszczyciel zdolny w razie potrzeby „wyrąbać” jej korytarz przez nieprzyjacielskie pole minowe.

Dowódcy okrętów obawiają się jednak, że dodatkowe zadania będą je odciągały od wykonywania podstawowych misji. Z jednej strony na obszarach zdominowanych przez wroga trałowce mogą się okazać zbyt bezbronne. Z drugiej – lokalizacja i niszczenie min jest procesem długotrwałym i żmudnym, w którego trakcie duże i cenne jednostki byłyby łatwe do namierzenia na niewielkim obszarze.

Zobacz też: US Navy w 2030 roku według wizji think tanków

(breakingdefense.com; na zdj. trałowiec USS Scout (MCM 8) typu Avenger)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Joshua Lee Kelsey