Wszystkie trzynaście eskadr patrolowych lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej jest już wyposażonych w morskie samoloty wielozadaniowe P-8A Poseidon. Najnowszą i ostatnią jednostką, która przesiadła się z P-3C na P-8A, jest 40. Eskadra Patrolowa (VP-40) „Fighting Marlins” z bazy Whidbey Island w stanie Waszyngton.

Eskadra zakończyła latanie na P-3C przekazaniem ostatniego egzemplarza (numer 162776) znajdującego się na stanie eskadry do Muzeum Lotnictwa Morskiego w Pensacoli na Florydzie. Przez kolejne miesiące załogi szkoliły się w obsłudze P-8A w 30. Eskadrze Patrolowej, będącej jednostką szkolną dla załóg tych samolotów.

Wszystkie Poseidony należące do US Navy są zgrupowane w dwóch skrzydłach. Na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych jest to 10. Skrzydło, któremu podlegają eskadry: VP-1, VP-4, VP-9, VP-40, VP-46 i VP-47. Na wschodnim wybrzeżu w skład 11. Skrzydła wchodzą eskadry: VP-5, VP-8, VP-10, VP-16, VP-26, VP-45 i wspomniana szkolna VP-30.

P-3 pozostają w służbie jedynie w Specjalnych Eskadrach Patrolowych (Patrol Squadron Special Projects). O jednostkach tego typu wiadomo niewiele poza tym, że wykonują one specjalne operacje rozpoznawcze i szpiegowskie pod przykrywką. Specjalnie zmodernizowane Oriony noszą fałszywe oznaczenia zwykłych eskadr patrolowych.

Zobacz też: Brytyjskie Chinooki wylatały 2000 godzin w Mali

(janes.com)

materiały prasowe Boeinga