W ramach pilnej potrzeby operacyjnej BAE Systems otrzymało od wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych zamówienia o łącznej wartości 179 milionów dolarów na systemy ostrzegania o wystrzelonych pociskach rakietowych LIMWS (Limited Interim Missile Warning System). Zlecenia dotyczą dwóch pierwszych partii produkcyjnych i kosztów związanych z wdrożeniem systemu ostrzegawczego.

Podstawą systemu LIMWS jest procesor systemu ostrzegania 2CAWS (2-Color Advanced Warning System), który dwukolorowe czujniki podczerwieni (dla zwiększenia zasięgu) i zestaw światłowodów (dla szybszej transmisji danych). Procesor wykorzystuje uczące się algorytmy ostrzegania przed pociskami, zaprojektowane dla złożonych środowisk o dużej intensywności działań. LIMWS jest kompatybilny z istniejącym sprzętem samoobrony statków powietrznych US Army, w tym interfejsami pilotów i systemami przeciwdziałania, co umożliwia szybką instalację i integrację.

LIMWS może być zintegrowany z wyrzutniami pułapek termicznych AN/ALE-47 lub innymi kierowanymi systemami obrony przed pociskami naprowadzanymi na podczerwień. W porównaniu z wcześniejszymi systemami tej klasy nowe urządzenie ma się charakteryzować niższym odsetkiem fałszywych alarmów, a dzięki zapasowi mocy obliczeniowej procesora ma rezerwę na dodatkowe zwiększanie możliwości i integrację z innymi systemami w przyszłości.

Poprzedniej generacji system ostrzegania przed pociskami CMWS został wprowadzony na wyposażenie w 2005 roku i jest obecnie zamontowany na ponad czterdziestu typach statków powietrznych US Army i innych sił zbrojnych. Kontrakt na opracowanie nowego systemu podpisano w grudniu 2017 roku, a pół roku później podpisano umowę na pierwsze egzemplarze przedseryjne.

Zobacz też: US Army testuje system antydronowy BLADE

(Informacja prasowa)

BAE Systems