US Army poinformowała o przeprowadzeniu w czerwcu testów systemu zwalczania niewielkich bezzałogowych statków latających BLADE (Ballistic Low Altitude Drone Engagement), którego podstawą jest zmodyfikowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia M153 CROWS II. Podczas prób poligonowych, które odbyły się w Fort Dix w stanie New Jersey, posadowiony został na pojazdach HMMWV i M-ATV. Ćwiczono przede wszystkim zwalczanie ataków rojów dronów.

Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia systemu BLADE wyposażono w głowice optoelektroniczne, a przede wszystkim w radar i system kierowania ogniem, dzięki którym możliwe jest wykrywanie UAV-ów i kierowanie ognia w każdych warunkach atmosferycznych. Jako uzbrojenie zastosowano popularny wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 kalibru 12,7 milimetra, który ma zapewnić relatywnie tanie zwalczanie małych dronów. Podczas czerwcowych prób bezzałogowce niszczono za pomocą krótkich serii. Na wyposażeniu modułu znajdują się również środki emisji elektromagnetycznej.

Testy modułu zakończą się prawdopodobnie w grudniu. Wówczas okaże się czy system otrzyma zielone światło do dalszego rozwoju i otworzy się przed nim perspektywa na wdrożenie do użytku. W zamyśle system antydronowy BLADE ma być instalowany na czołgach M1 Abrams, bojowych wozach piechoty M2 Bradley, kołowych transporterów opancerzonych Stryker, wielozadaniowych pojazdach JLTV i samochodach opancerzonych HMMWV.

Zapytanie o informację w sprawie dostawy BLADE opublikowano 15 kwietnia 2019 roku. US Army poszukuje zestawu, który będzie wykrywał co najmniej dziesięć małych celów powietrznych w minimalnej odległości 3,2 kilometra. Informacja o celu trafi do systemu kierowania ogniem, który obezwładni UAV-y za pomocą wiązki blokującej sygnał sterujący. BLADE będzie niszczył drony o masie mniejszej niż 9 kilogramów i lecące na pułapie 370 metrów z prędkością mniejszą niż 185 kilometrów na godzinę.

System antydronowy BLADE będzie stanowić najniższy poziom wielowarstwowej obrony mobilnej US Army. Kolejny, na którym neutralizowane będą większe bezzałogowce, będą stanowić kołowe transportery opancerzone M1126 Stryker zintegrowane z laserami w ramach inicjatywy MEHEL 2.0 (Mobile Expeditionary High Energy Laser). Strykery oprócz armaty automatycznej M230LF kalibru 30 milimetrów i karabinu maszynowego kalibru 7,62 milimetra będą zintegrowane z pociskami FIM-92 Stinger i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi AGM-114 Hellfire. Będą niszczyć większe UAV-y.

Najwyższy element wielowarstwowej obrony stanowić będą lasery półprzewodnikowe o mocy 100 kilowatów (High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstration). Testy mają rozpocząć się w 2021 roku.

Zobacz też: Izrael zestrzelił drona Hezbollahu za pomocą Patriota

(armyupdate.com, defence-blog.com, army.mil)

US Army, domena publiczna