Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych są coraz bliżej wdrożenia zintegrowanego indywidualnego wyposażenia do działań w nocy. Zestaw taki składa się z połączonych bezprzewodowo gogli noktowizyjnych na hełmie żołnierza, celownika termowizyjnego na broni strzeleckiej i modułu nahełmowego z baterią, który umożliwi wymianę danych między oboma systemami.

Urządzenia nazywane są Enhanced Night Vision Goggle III (ENVG III) i Family of Weapon Sight – Individual (FWS-I). Zobrazowanie na zamocowanym do hełmu wyświetlaczu, na zasadzie używanej od lat w telewizji techniki „obraz w obrazie”, pozwala użytkownikowi śledzić jednocześnie szeroki 40-stopniowy obraz otoczenia widziany przez gogle, jak i analizować 18-stopniowy obraz samego celu z termowizora.

Dzięki temu żołnierze będą mogli wykonywać zadania bez związanej z przestawianiem się między widokami utraty świadomości sytuacyjnej. Kolejną opcją jest przekazywanie położenia celu z gogli ENVG III na celownik, co umożliwia oddawanie strzałów z biodra lub zza przeszkody. Wyświetlacz pozwala też na powiększanie samego obrazu z celownika, umożliwiając dokładną identyfikację obiektu.

Nowych urządzeń będzie można używać także w dzień, zwłaszcza przy ograniczonej widzialności. Celowniki FWS-I nie wymagają chłodzenia i obsługują skuteczny zasięg broni rzędu tysiąca metrów. Będą one montowane na karabinkach i karabinach automatycznych M4 i M16A4, ręcznych karabinach maszynowych M249, granatnikach M136 do zwalczania czołgów i M141 do niszczenia bunkrów oraz broni snajperskiej.

System dostali już do rąk żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Spadochroniarze wykonywali z zestawami ENVG III/FWS-I desant nad bazą Fort Bragg w Karolinie Północnej. Po skokach zbierane były ich opinie na temat konfiguracji, masy i wymiarów urządzeń – które w porównaniu z wcześniejszymi rozwiązaniami mają zużywać mniej energii, jak również być bardziej intuicyjne w obsłudze i o połowę mniejsze.

Pierwsza partia z zaplanowanych ogółem 64 tysięcy sztuk nowych gogli noktowizyjnych trafić powinna do jednostek piechoty i oddziałów specjalnych US Army jeszcze w tym roku. Dostawy pierwszych z 36 tysięcy celowników mają się rozpocząć na przełomie 2018 i 2019 roku. Łączna wartość złożonych w tym roku w BAE Systems zamówień na ENVG III i FWS-I to 97 milionów dolarów.

Zobacz też: Nowe laserowe odstraszacze dla US Marine Corps

(armytimes.com, baesystems.com)

BAE Systems
US Army