2. Pułk Kawalerii wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych, stacjonujący w niemieckim Vilsecku, testuje mobilny system kamuflażu Saab Barracuda (MCS, Mobile Camouflage System). Kamuflaż zamontowano na pojazdach opancerzonych Stryker. Będzie to pierwszy poligonowy sprawdzian skuteczności MCS, przeprowadzony przez amerykańskie wojska lądowe.

Pułk znajduje się obecnie w trakcie szkolenia operacyjnego w Hohenfels. Działania te, prowadzone razem z wojskami sojuszniczymi z NATO, odbywają się w ramach operacji „Atlantic Resolve” i misji Enhanced Forward Presence, wzmacniającej wschodnią flankę NATO.

MCS, za którego rozwój odpowiedzialna jest jednostka biznesowa Saab Barracuda, zaprojektowano w celu zapewnienia stałej ochrony dla pojazdów podczas postoju, w ruchu i w czasie działań bojowych.

– Mobilny kamuflaż i zabezpieczenie przed wykryciem jest obecnie ważniejsze niż w ciągu ostatnich piętnastu lat, zwłaszcza na europejskim teatrze działań. Obecne testy naszych systemów przez wojska amerykańskie w Europie są dowodem na zaangażowanie Saaba w wsparcie żołnierzy i kontynuowanie współpracy z siłami zbrojnymi USA – powiedział Scott Caldwell, dyrektor do spraw rozwoju biznesu w jednostce Saab Barracuda.

Kamuflaż od Saaba redukuje wielozakresowo właściwości fizyczne pojazdów i pozwala skutecznie wtopić się w otoczenie. Znacznie zmniejsza on prawdopodobieństwo wykrycia wzrokiem lub przez techniczne środki obserwacji, na przykład w paśmie bliskiej, średniej i dalekiej podczerwieni oraz radiolokacji. Projektowany jest jak dodatkowe poszycie pojazdu, które nie utrudnia prowadzenia działań, nie ogranicza parametrów pojazdu i możliwości jego serwisowania.

– Bieżące wysiłki na rzecz wsparcia US Army przez wdrożenie MCS mogą wyeliminować potrzebę używania na pojazdach kamuflaży improwizowanych i przemalowywania pojazdów w celu dopasowania do warunków operacyjnych. Amerykańscy żołnierze wykorzystujący mobilny kamuflaż mówią nam, że z powodzeniem zmniejsza on emitowane widma pojazdów, jest niezwykle trwały i łatwy w użyciu. Opisują także swoją satysfakcję ze współpracy z firmą Saab w celu opracowania skutecznego systemu redukowania widm, który przyczynia się do zwiększenia przeżywalności ich sprzętu – dodał Scott Caldwell.

Zobacz też: Trwa modernizacja Strykerów

(informacja prasowa)

materiały prasowe Saaba