Rheinmetall poinformował 3 grudnia o zawarciu z dowództwem amerykańskich wojsk lądowych umowy na dostawę zestawów aktywnego systemu ochrony pojazdów (ASOP) StrikeShield. Wartość kontraktu wyniesie 11 milionów dolarów (niemal 43 miliony złotych).

Za dostawy odpowiedzialne będą spółki Rheinmetall Protection Systems i Unified Business Technologies. Wszystkie zamówione egzemplarze mają znaleźć się w Stanach Zjednoczonych do października 2020 roku. Zestawy trafią do centrum testowego US Army Redstone Test Center w Huntsville w stanie Alabama. Później rozpoczną się wielomiesięczne próby. Zestawy będą montowane na wozach opancerzonych różnych typów.

Oceniać ich potencjał będzie specjalnie utworzone biuro programowe Vehicle Protective Systems, które później wyciągnie wnioski i opracuje założenia taktyczno-techniczne dla przyszłego ASOP, porównując je z zagrożeniami. Testy mają być kolejnym krokiem do wyboru modułowego systemu obrony aktywnej MAPS (Modular Active Protection System). Będzie przeznaczony między innymi dla transporterów opancerzonych AMPV, czołgów lekkich Mobile Protected Firepower i wozów bojowych, które zostaną wyłonione w ramach programu Optionally-Manned Fighting Vehicle.

StrikeShield to ASOP o cechach systemu soft-kill i hard-kill. W nowej odmianie pojawił się w październiku na wystawie AUSA 2019 w Waszyngtonie.

Warto przypomnieć, że w ramach pilnej potrzeby operacyjnej czołgi M1A2 Abrams SEPv2 integrowane są z systemem Trophy HV (ASPRO-A).

Zobacz też: Kompania niemieckich Leopardów 2 otrzyma Trophy

(informacja prasowa)

materiały prasowe Rheinmetalla