Kiedyś było to dozwolone, następnie całkowicie zakazane, później przerodziło się w pilotażowy program poddany dogłębnym analizom, aż wreszcie stało się: US Army pozwoliła żołnierzom na podwijanie rękawów w mundurach! Wojska lądowe pozostawały jedynym rodzajem sił zbrojnych, gdzie było to zakazane nawet w upalnych letnich miesiącach, w miejscach takich jak Fort Hood w Teksasie.

Rozporządzenie podpisane przez generała porucznika Jamesa McConville’a zezwala na podwijanie rękawów w mundurach polowych, jednak jedynie w ten sposób by na końcu kamuflaż znajdował się na wierzchu. Od połowy czerwca w Fort Hood prowadzono dziesięciodniowy program pilotażowy ogłoszony przez samego szefa sztabu US Army, generała Marka Milleya (na zdjęciu). Wcześniej podwijanie rękawów było zakazane, ponieważ według dowódców nie licowało z wymaganym schludnym wyglądem. Od czasów drugiej wojny światowej żołnierze dla wygody mogli podwijać rękawy do woli, aż do 2005 roku, gdy ostatecznie wycofano stary rodzaj mundurów – BDU.

Decyzja zapadła w mniej niż rok po objęciu dowództwa przez generała Milleya i chociaż nie ma bezpośredniego przełożenia na prowadzenie operacji bojowych, może zbliżyć do siebie żołnierzy i ich dowódców. Nie wszystkim jednak się to podoba. Niektórzy wskazują, że podwijanie rękawów w mundurach z licznymi kieszeniami i naszywkami będzie niewygodne i będzie źle wyglądało.

W 2011 roku komendant US Marines, generał James Amos zakazał podwijania rękawów, co wzbudziło powszechne niezadowolenie i zostało odebrane jako zamach na tradycję, więc w 2014 komendant wycofał się z tej decyzji.

(washingtonpost.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)