Amerykańskie wojska lądowe pracują nad pokryciem rosnącego zapotrzebowania żołnierzy na zasilanie mobilnych urządzeń elektronicznych. Nowe baterie mają być wydajniejsze, odporniejsze na korozję oraz na tyle płaskie i giętkie, aby można je było zamontować w kamizelce (na zdjęciu). Do tego dochodzą teraz jeszcze dwie ciekawe właściwości: można je będzie zanurzać w wodzie i rozcinać.

Powszechnie stosowane baterie litowo-jonowe zawdzięczają swoją wydajność dużej gęstości. Niestety mogą też eksplodować i są łatwopalne, co sprawia, że ich transport i przechowywanie bywają niebezpieczne. Tym bardziej że, w odróżnieniu od przeciętnego cywila, żołnierz czołga się z baterią po skałach, wozi ją w plecaku po wyboistych drogach, wyskakuje z transportera, śmigłowca lub samolotu.

Specjaliści z laboratorium US Army wraz z fizykami z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i Uniwersytetu w Maryland postanowili stawić czoła temu problemowi, tworząc baterię, która ma być odporna na brutalne traktowanie i zamoczenie. Funkcję elektrolitu w takim ogniwie pełnić będzie bowiem… silnie zasolona woda, a dotychczasowe obudowy z twardego plastiku w nowym produkcie będą zastąpione przez elastyczne powłoki żywiczne.

Najważniejszą cechą przyszłościowych baterii jest jednak to, że będzie można je dowolnie formować. Ucinamy, dołączamy styki – i gotowe. Po co bowiem nosić całą masę różnych źródeł zasilania, skoro można je wszystkie otrzymać z jednego materiału? Fizycy twierdzą, że choć teraz takie ogniwo sprawdza się jako zamiennik tradycyjnych baterii, w przyszłości jego wydajność będzie nawet dwukrotnie wyższa.

W laboratorium naukowcy przecinali baterię, zanurzali ją w morskiej wodzie i strzelali do niej sprężonym powietrzem – mimo to nie doprowadzili do zaniku napięcia. Badacze są pewni, że za kilka lat zapas źródeł zasilania będzie można po prostu zwinąć w rulon i rzucić na tył terenowego łazika. Docelowo zaś możliwe ma być też uszycie bojowej kamizelki, na którą już fabrycznie nadrukowana będzie bateria.

Zobacz też: Amerykańska piechota morska uzależniona od elektroniki

(c4isrnet.com)

US Army / RDECOM PAO