W miejscowości Vilseck w Bawarii Armia Stanów Zjednoczonych przygotowuje projekt medyczny dla swych żołnierzy, którzy na skutek walki odnieśli łagodne urazowe uszkodzenia mózgu (MTBI, TBI) i przechodzą rehabilitację w Europie.

Steve Davis, szef amerykańskich służb medycznych w Europie, stwierdził, iż program będzie budowany w oparciu o 17 ośrodków medycznych oraz Centrum Medyczne w Landstuhl w Niemczech. Gen. Loree Sutton, szefowa Centrum ds. Utrzymywania Zdrowia Psychicznego oraz Urazowych Uszkodzeń Mózgu, wskazała w tym miesiącu, że nawet do 360 000 weteranów z Iraku oraz Afganistanu cierpi na związane z uszkodzeniami mózgu zaburzenia.

Kierownik programu, Maria Crane, stwierdziła, iż nie wie, ilu ze znajdujących się w Europie żołnierzy cierpi na TBI oraz jakie są koszty, jednak wskazała, że do leczenia TBI przydzielono w Europie dodatkowych 80 specjalistów – głównie psychiatrów, neurologów, fizjoterapeutów, logopedów, neurochirurgów oraz pracowników społecznych. Jak wskazała, jest to związane z wysokim odsetkiem żołnierzy (około 20 procent), którzy doznali skutków wybuchu i wykazują syndromy typowe dla TBI.

Vilseck jest bazą 2. Regimentu Kawalerii Stryker, który niedawno zakończył działania w Iraku, a pobliski Grafenwöhr jest bazą dla 172. Brygady Piechoty, która właśnie rozpoczęła służbę w Iraku. Żołnierze, u których zostały zdiagnozowane najpoważniejsze urazy, zostają wysłani natychmiast do Stanów. Natomiast w Niemczech prowadzone jest leczenie osób z łagodnymi objawami.

Symptomy TBI to między innymi bóle głowy, na które nie pomagają klasyczne środki przeciwbólowe, problemy z pamięcią, koncentracją, równowagą, problemy z czytaniem oraz komunikacją, a także ze snem czy kontrolowaniem własnych emocji oraz „dźwięczenie” w uszach. Jak stwierdziła kierownik programu, można żyć z tego typu syndromami, lecz powinny być leczone. Jest to o tyle istotne, że wielu z powracających weteranów z różnych przyczyn nie zamierza poddawać się leczeniu. A nierzadko TBI występuje razem z PSDT, czyli Zespołem Stresu Pourazowego. Leczenie pomaga uporać się z problemami z pamięcią. Żołnierze są nauczani, jak efektywnie organizować swoje życie, aby móc korzystać z maksimum swych możliwości, szczególnie podczas czynności wymagających podzielnej uwagi.

(Star and Stripes via military.com)