Lockheed Martin otrzymał kontrakt na dostawę dwudziestu czterech wyrzutni systemu M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) dla amerykańskich wojsk lądowych. Umowa ma charakter aneksu do umowy wieloletniej, zaś jej wartość to ponad 289 milionów dolarów. Przedmiotem kontraktu są również części zapasowe, szkolenie i wprowadzenie poprawek w działaniu systemu HIMARS, który może w przyszłości służyć na okrętach US Marine Corps.

Wyrzutnie powstaną na linii produkcyjnej w zakładach w Grand Prairie w stanie Teksasie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dostawy zakończą się na początku lipca 2022 roku. Część z nich być może trafi do Europy w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania.

Warto podkreślić, że Lockheed Martin w ostatnim czasie otrzymuje już drugą umowę na sprzedaż tego systemu. W sierpniu 2018 roku HIMARS-a zamówili Rumuni. Waszyngton sprzeda 54 wyrzutnie systemu HIMARS i 162 pocisków rodziny GMLRS, z czego połowę będą stanowić GMLRS Unitary z głowicami odłamkowo-burzącymi, drugą zaś – pociski z głowicami „alternatywnymi”, zamiast klasycznej amunicji kasetowej. Ponadto Rumuni otrzymają pięćdziesiąt cztery pociski ATACMS. Wartość transakcji w ramach procedury Foreign Military Sales szacuje się na 1,25 miliarda dolarów.

HIMARS-a pozyskają prawdopodobnie także polskie siły zbrojne w ramach programu pod kryptonimem „Homar”. W ostatnim czasie ministerstwo obrony poinformowało o pozyskaniu tego systemu w ramach procedury Foreign Military Sales i w trybie podobnym do rumuńskiego.

Zobacz też: Białoruś zwiększa zasięg pocisków Poloneza

(armyrecognition.com)

Charles Rosemond / US Army