Przedsiębiorstwo Urałwagonzawod z Niżnego Tagiłu poinformowało, że rozpocznie modernizację bojowych wozów piechoty BMP-1 w ramach programu Basurmanin. Pojazd noszący oznaczenie BMP-1AM przeszedł ostatnio testy transportu drogą powietrzną. Próby są na ostatniej prostej.

Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie wystartują prace i ile pojazdów będzie modernizowanych. Według dostępnych informacji pierwsze unowocześnione egzemplarze mają być przekazane jeszcze w tym roku, choć jest to mocno wątpliwe. Wydaje się, że gros z nich będzie modernizowanych i oddawanych do służby w 2019 roku. Przedstawiciele Urałwagonzawodu mówią enigmatycznie, że unowocześnienie będzie prowadzone na dużą skalę.

W połowie sierpnia poinformowano, że udało się zintegrować pojazd z armatą automatyczną 2A72 kalibru 30 milimetrów. BMP-1 miał już wówczas przejść testy na poligonie Instytutu Badawczego Sprzętu Pancernego w Kubince pod Moskwą. Założenia programu Basurmanin obejmują wymianę przestarzałego uzbrojenia na wieżę z transportera BTR-82A, wyposażoną w armatę automatyczną 2A72 kalibru 30 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra.

BMP-1AM wyposażony będzie ponadto w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych systemu 9M115 Mietis lub 9M131 Mietis-M i system kierowania ogniem z dzienno-nocnym celownikiem TKN-4GA-01. Armata 2A72 stabilizowana jest w dwóch płaszczyznach i może strzelać amunicją programowalną.

Pojazd napędzany jest dieslowskim silnikiem UTD-20S1 o mocy 300 koni mechanicznych i rozwija prędkość maksymalną 65 kilometrów na godzinę. Na pełnym baku paliwa może pokonać około 600 kilometrów.

Rosyjskie siły zbrojne nadal używają kilkuset egzemplarzy BMP-1, zaś kilka tysięcy znajduje się w magazynach. Według danych przeglądu Military Balance 2018 wydawanego przez londyński International Institute for Strategic Studies w aktywnej służbie w rosyjskich siłach zbrojnych pozostaje niemal 500 bojowych wozów piechoty tego typu.

Zobacz też: Zmodernizowany BWR gotów do akcji?

(armyrecognition.com)

KGG1951, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported