W drugiej połowie 2021 roku rząd brytyjski przejmie pełną i bezpośrednią kontrolę nad zakładem nuklearnym Atomic Weapons Establishment w miejscowości Aldermaston. Zakład odpowiada między innymi na serwisowanie głowic jądrowych do pocisków Trident, projektowanie nowych głowic jądrowych, utylizację głowic wycofywanych z użytku i prowadzenie innych prac związanych z traktatami rozbrojeniowymi.

Prywatyzacja brytyjskiego przemysłu jądrowego rozpoczęła się w 1987 roku, za rządów Margaret Thatcher. Rząd pozostawił sobie jedynie tak zwaną „złotą akcję” pozwalającą na blokowanie niepożądanych działań prywatnych właścicieli. Nie była to jednak typowa prywatyzacja, ale raczej powierzenie w zarządzanie. Formalnie wszystkie instalacje pozostały własnością państwa, ale były zarządzane przez prywatne przedsiębiorstwa, które na nich zarabiały. Od 2000 roku Atomic Weapons Establishment jest zarządzane przez konsorcjum trzech firm: Lockheeda Martina (51% akcji), Jacobsa (24,5%) i Serco (24,5%). Tylko ta ostatnia jest brytyjska, pozostałe dwie są amerykańskie.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że po dogłębnej analizie zdecydowano, iż zakłady zostaną podporządkowane bezpośrednio ministerstwu. Obecne komercyjne kontrakty zostaną zakończone w celu zwiększenia elastyczności w realizacji brytyjskich programów broni jądrowej.

W maju komisja wydatków publicznych brytyjskiego parlamentu poinformowała, że trzy programy kluczowe dla modernizacji brytyjskiego arsenału odstraszania jądrowego notują wyraźne opóźnienia i mocno przekraczają zaplanowane budżety. Wtedy informowano, że w najgorszym stanie jest program MENSA realizowany w zakładach jądrowych w Burghfieldzie, gdzie budowane są warsztaty montażu i demontażu głowic atomowych. Ta inwestycja również jest realizowana przez Lockheeda, Jacobsa i Serco.

Ponadto w 2015 roku urząd nadzoru nad instalacjami jądrowymi wydał ostrzeżenie, że realizowana przez Atomic Weapons Establishment strategia zarządzenia odpadami wysokoradioaktywnymi nie gwarantuje zachowania w przyszłości pełnego bezpieczeństwa dla mieszkańców i pracowników. Chodzi o warunki przechowywania tysiąca kanistrów z odpadami radioaktywnymi. Strategia została zmieniona we wrześniu 2016 roku.

Zobacz też: Brytyjczycy przystępują do prac nad bronią laserową

(dw.com)

Ivaneol, CC BY-SA 3.0