W obliczu poważnego kryzysu, mogącego zakończyć się wybuchem wojny domowej, władze Unii Afrykańskiej zadecydowały o wysłaniu kontyngentu do Sudanu Południowego. Oddział ma liczyć około 3 tysięcy żołnierzy i pełnić misję podobną do operacji w Demokratycznej Republice Konga.

W kraju przebywa obecnie dwanaście tysięcy żołnierzy stanowiących siły nadzorowane przez ONZ w ramach UNMISS. W obliczu nowego zagrożenia jakie stanowią walki w Dżubie dowództwo oskarżane było o zbytnią bierność i brak inicjatywy w zapobieżeniu eskalacji konfliktu. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli UA, jej misja ma mieć znacznie szersze uprawnienia i wykazywać aktywną rolę w przeciwdziałaniu kryzysowi. Postanowienie dotyczące wysłania wojsk Unii Afrykańskiej do Południowego Sudanu zbiegło się w czasie z ogłoszonym niedawno planem wycofania oddziałów z Somalii.

Decyzja ta zostanie prawdopodobnie przyjęta negatywnie przez władze w Dżubie. Prezydent Salva Kiir Mayardit w ostatnim wystąpieniu mówił o tym, iż w kraju już teraz znajduje się zbyt wielu zagranicznych żołnierzy.

(thecitizen.co.tz; fot. AMISOM Public Information)