Dowództwo US Army zerwało kontrakt zawarty z Orbital ATK na granatniki automatyczne XM25. Stawia to pod znakiem zapytania przyszłość broni opracowywanej od dwóch dekad.

XM25 miał być skokiem jakościowym, jeśli chodzi o uzbrojenie piechoty, dając oddziałom niespotykane dotąd możliwości zwalczania przeciwników znajdujących się za osłonami. Granatnik był wyczekiwany z nadzieją przez żołnierzy, ale program rozwoju tej broni stale napotykał na kolejne opóźnienia i znalazł się na celowniku audytorów z Pentagonu.

Oficjalnym powodem zerwania umowy jest niedotrzymanie przez producenta terminu dostawy dwudziestu granatników. Pomimo dalszych negocjacji Orbital ATK nie był w stanie zaproponować satysfakcjonującego rozwiązania alternatywnego. Wojsko odmówiło informacji na temat dalszego losu całego programu.

Z kolei Orbital ATK złożył w tej sprawie pozew przeciwko firmie Heckler & Koch. Powód twierdzi, że Heckler & Koch nie dostarczył dwudziestu dodatkowych prototypów XM25, broni którą właśnie ta firma zaczęła rozwijać dwadzieścia lat temu. Tym samym to właśnie H&K ma być odpowiedzialny za zerwanie kontraktu i wycenione na dwadzieścia siedem milionów dolarów straty poniesione przez Orbital ATK.

Zobacz też: Mechaniczne trzecie ramię dla żołnierzy US Army

(military.com)

U.S. Army