Grecja poinformowała o kolejnej umowie zbrojeniowej negocjowanej z Francją. Chodzi o kontrakt na wsparcie techniczne dla posiadanych przez Grecję pocisków powietrze–woda AM-39 Exocet. Pociski tego typu są przenoszone przez wielozadaniowe samoloty bojowe Mirage 2000.

Minister obrony Grecji Nikos Panajotopulos zapowiedział, że umowa dotycząca Exocetów zostanie włączona do większego porozumienia zbrojeniowego obejmującego również dostawę osiemnastu samolotów Dassault Rafale. Ministerstwo obrony planuje niedługo przedstawić stosowny dokument do ratyfikacji parlamentu i ma nadzieję uzyskać zgodę deputowanych w grudniu.

Skoro grecki parlament ma się zająć ratyfikowaniem umowy dopiero w grudniu, sfinalizowanie umowy międzyrządowej do końca tego roku – na co miała nadzieję francuska minister sił zbrojnych Florence Parly – wydaje się mało prawdopodobne.

Grecja i Francja są też w trakcie wyboru spośród myśliwców pozostających w służbie we francuskich siłach powietrznych konkretnych egzemplarzy, które zostaną sprzedane Atenom. Kupujący starają się uzyskać dla siebie egzemplarze najmniej zużyte. Grecy chcieliby otrzymać pierwsze Rafale’e już w pierwszej połowie 2021 roku.

Umowa na Rafale’e

Greckie siły powietrzne mają pozyskać jedną eskadrę tych wielozadaniowych samolotów bojowych, czyli osiemnaście sztuk. W celu zmniejszenia kosztów Grecja kupi mieszankę samolotów nowych i używanych. Dokładne proporcje zostaną ustalone w czasie zaplanowanych na jesień negocjacji. Francuzi woleliby dostarczyć osiem myśliwców nowych i dziesięć używanych. Grecja optuje za sześcioma nowymi i dwunastoma używanymi.

Myśliwce używane będą w wersji F3-O4T, którą dostarczano francuskim siłom powietrznym w latach 2012–2018. Są wyposażone w radar AESA RBE2 i mają możliwość przenoszenia pocisków manewrujących SCALP EG, ale nie mogą przenosić pocisków powietrze–powietrze dalekiego zasięgu Meteor. Należy się jednak spodziewać, że przed dostawą samoloty uzyskają taką możliwość w ramach doprowadzenia do obecnego standardu produkcyjnego F3-R, w którym zostaną zbudowane nowe myśliwce.

Greckie Exocety

Ciekawostka jest fakt, że do przenoszenia Exocetów w greckich siłach powietrznych są przystosowany tylko starsze Mirage’e 2000EGM, które według nieoficjalnych informacji mają być zastąpione właśnie przez Rafale’e. W nowszych Mirage’ach 2000-5 Mk2 ta funkcja została pominięta ze względów oszczędnościowych.

Myśliwce uzbrojone w Exocety Block 2 służą w 332. Eskadrze. Pociski są naprowadzane radarem RDM-3 o zasięgu wykrywania okrętów wynoszącym około 100 kilometrów. Według nieoficjalnych informacji jest to więcej, niż wynosi zasięg pocisków przeciwlotniczych Standard będących w uzbrojeniu tureckich fregat typu G (zmodernizowany typ Oliver Hazard Perry). Natomiast fregaty typu Barbaros (typoszeregu MEKO 200) są uzbrojone w pociski przeciwlotnicze RIM-162 ESSM o jeszcze mniejszym zasięgu.

Zobacz też: Irlandia rozważa zakup myśliwców

(ekathimerini.com)

stg_gr1, Creative Commons Attribution 2.0 Generic