Boeing i rząd Kuwejtu 30 marca sfinalizowały umowę na zakup dwudziestu ośmiu myśliwców wielozadaniowych F/A-18 Super Hornet. Za 1,2 miliarda dolarów Kuwejt pozyska dwadzieścia dwa jednomiejscowe F/A-18E i sześć dwumiejscowych F/A-18F. Zastąpią one starszy wariant F/A-18C/D.

Sprzedaż samolotów do Kuwejtu została zaakceptowana przez amerykański Departament Stanu już jesienią 2016 roku. W tamtym czasie mówiło się o zakupie nawet czterdziestu myśliwców, co mogło kosztować 10 miliardów dolarów.

Trzy lata temu negocjowana umowa z Kuwejtem była postrzegana przez Boeinga jako ostatnia deska ratunku dla linii produkcyjnej Super Hornetów. Miała pozwolić na utrzymanie ich produkcji do początku przyszłej dekady i dać czas na pozyskanie kolejnych klientów. Jednak w ostatnim czasie sytuacja producenta znacznie się poprawiła po tym, jak amerykańska marynarka wojenna ogłosiła pięcioletni plan zakupu co najmniej 110 F/A-18 w wariancie Block III. Pozwoli to na utrzymanie produkcji myśliwca przynajmniej do 2025 roku.

Zobacz też: F/A-18E/F – może nie super, ale na pewno nie horror, część 2, część 3, część 4

(defensenews.com)

Mike Freer – Touchdown-aviation, GNU Free Documentation License, Version 1.2