W czwartek somalijski prezydent Mohamed Abdullahi Mohamed Farmajo zapowiedział gotowość do przeprowadzenia szerokiej ofensywy przeciwko terrorystom z Asz-Szabab. Zmiana stanowiska wobec bojowników wiąże się z niedawną serią zamachów bombowych jakie wstrząsnęły stolicą. Wraz z zapowiedzią zaostrzenia stanowiska doszło do zmian na kluczowych stanowiskach w resortach siłowych.

Odwołany z placówki w Wielkiej Brytanii ambasador Mohamed Ali Sanbaloolshe stanie na czele somalijskiego wywiadu, podczas gdy resort obrony obejmie Jimale Irfid. Administracja nowego prezydenta zdecydowała również o zmianie na stanowisku szefa policji oraz burmistrza Mogadiszu. Według głowy państwa nowi urzędnicy są lepiej przygotowani do przeprowadzenia zapowiadanej ofensywy przeciwko bojownikom Asz-Szabab.

Prezydent Farmajo zapowiedział, że terroryści mają sześćdziesiąt dni na poddanie się i skorzystanie z prawa amnestii. Po tym czasie ma rozpocząć się generalna ofensywa skierowana przeciwko pozostałym punkom oporu kontrolowanym przez Asz-Szabab.

Zobacz też: Kenijczycy niszczą twierdzę Asz-Szabab

(xinhuanet.com)

AMISOM Public Information / Barut Mohamed