Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo przemysłu obronnego Ukroboronprom zaprezentowało nowy zdalnie sterowny moduł uzbrojenia BM-3M Sztorm-M. Uzbrojenie będzie instalowane na lekkich pojazdach opancerzonych, w tym BTR-4 (na zdjęciu), lub okrętach. Alternatywnie moduł uzbrojenia może być stosowany jako statyczny system do ochrony infrastruktury wojskowej.

W jego skład wchodzi armata automatyczna ZTM-1 (2A72) kalibru 30 milimetrów, sprzężony z nią karabin maszynowym kalibru 7,62 milimetrów, dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Barrier i granatnik automatyczny AG-17 kalibru 30 milimetrów. Ponadto wyposażony jest w system grantów dymnych produkowanych przez spółkę Lubawa S.A. Jego stabilizacja jest zabezpieczona przez cyfrowy stabilizator elektromechaniczny SVU-500-10R.

Obsługiwany jest przez system kierowania ogniem Kasztan, który Ukraińcy opracowali zgodnie ze standardami NATO. Dzięki zastosowaniu różnych czujników i dalmierza laserowego może wykrywać cele na odległość do ośmiu tysięcy metrów w ciągu dnia i od 600 do 2 tysięcy metrów w nocy. Na przykład, może wykryć obiekt wielkości bojowego wozu piechoty lub transportera opancerzonego w odległości od 500 do 4 tysięcy metrów w ciągu piętnastu sekund.

Czujniki umieszczone są w środkowej części modułu, blisko armaty, co ma pozytywnie wpływać na zwiększenie ich trwałości. Są nimi między innymi kamera telewizyjna Trek i optyczne urządzenie obserwacyjne o widoku panoramicznym Panorama-2B.

(armyrecognition.com; fot. Artemis Dread na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Artemis Dread, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International