Ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe Ukroboronprom ujawniło istnienie wariantu dowódczo-sztabowego kołowego transportera opancerzonego BTR-3. Pojazd oznaczony BTR-3KSz (Komandno-Sztabnyj) powstał w wyniku współpracy wielu ukraińskich podmiotów przemysłu obronnego, w tym prywatnych spółek, a konstrukcją zajmował się Kijewskij Bronietanowyj Zawod. Obecnie pojazd nie jest gotowy do przekazania siłom zbrojnym Ukrainy, znajduje się bowiem na etapie bardzo wczesnych prób fabrycznych.

Najważniejszym elementem wozu BTR-3KSz jest całkiem nowy zautomatyzowany system kierowania walką. „Serce” wozu ma zdolność do pozyskiwania i interpretacji wielu danych o położeniu własnych pododdziałów i wrogich obiektów.

Zasada jego działania opiera się na wykorzystaniu zabezpieczonego cyfrowego kompleksu przekazywania informacji. Ich źródłem mogą być między innymi dane przekazywane przez dowódców pododdziałów, pojazdy na polu walki czy bezzałogowe aparaty latające. Załoga BTR-a-3KSz dysponuje jednym dronem Rama, przewożonym po prawej stronie kadłuba pojazdu.

Informacje podlegają analizie, selekcji i przesłaniu do komputerów osobistych żołnierzy i na różne poziomy dowodzenia. Wyświetlane są również na monitorach załogi umieszczonych w kabinie pojazdu.

Konstrukcja pojazdu umożliwia transport maksymalnie dziewięciu żołnierzy. Do samoobrony załoga używać będzie modułu bojowego IWA-M uzbrojonego w karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra. Ponadto integralną częścią modułu jest sześć wyrzutni granatów dymnych.

W zamyśle konstruktorów pojazd ma służyć do dowodzenia pododdziałami na polu walki. Po testach fabrycznych i zależnie od ich wyników wóz trafi na próby państwowe i ewentualnie do produkcji seryjnej, choć obecnie trudno oszacować, na ile to jest możliwe i kiedy może do tego dojść.

Zobacz też: Ukraińcy zaprezentowali bwp BMP-M1S

(ukrinform.net, menafn.com)

materiały prasowe Ukroboronpromu