Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował na Twitterze, iż tamtejsze lotnictwo wojskowe odebrało dwa kolejne myśliwce MiG-29MU1, które w ostatnich czasie przeszły remont połączony z modernizacją. Prace wykonywali mechanicy Państwowych Lwowskich Lotniczych Zakładów Remontowych.

Myśliwiec unowocześniony do standardu MiG-29MU1 ma ulepszoną awionikę, która ma być bardziej niezawodna. W szczególności poprawiono parametry stacji radiolokacyjnej N019U1 poprzez montaż niskoszumowego odbiornika mikrofalowego N019-09 i nowego bloku generatora wysokiej częstotliwości, dzięki czemu zwiększył się zasięgu wykrycia o 10–20%.

Maszyny zyskały ulepszoną stację Kołs, czyli laserowy dalmierz i termonamiernik, które razem z komputerem i celownikiem nahełmowym wchodzą w skład systemu OEPS-29. Stacja ma mieć dwukrotnie większy zasięg wykrywania od poprzedniczki. Ponadto w kokpicie zainstalowano wyświetlacz wielofunkcyjny zamiast ekranu telewizyjnego IPW-2.

Przyjmuje się, że ukraińskie siły powietrzne mają na stanie około dziesięciu MiG-ów-29MU1, choć źródła w tym aspekcie nie są zgodne.

We lwowskich zakładach przygotowywany jest pakiet modernizacyjny dla MiG-a-29, który spowoduje, że myśliwiec stanie się maszyną wielozadaniową. Pakiet oznaczono jako MiG-29MU2. W 2019 roku mają zakończyć się prace rozwojowe, zaś modernizacja maszyn rozpocznie się prawdopodobnie w 2020 roku. Samolot uzyska zdolność rażenia celów na ziemi dzięki przenoszeniu naprowadzanych telewizyjnie pocisków Ch-29T i bomb KAB-500KR.

Należy jednak przypomnieć, że decyzję o opracowaniu tego pakietu podjęto już jakiś czas temu, ale wykonanie na jakiś czas zawieszono, gdyż uznano tę modernizację za zbyt drogą.

Zobacz też: Ukraińskie lotnictwo odebrało wyremontowanego Su-24MR

(unian.info)

Вєталь, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported