Pakistański minister do spraw produkcji obronnej Rana Tanveer Hussain i dyrektor generalny właściwy w sprawach współpracy wojskowo-technicznej ukraińskiego ministerstwa obrony podpisali wczoraj list intencyjny w sprawie intensyfikacji współpracy w zakresie obrony. Częścią porozumienia sygnowanego podczas odbywających się w Abu Zabi targach IDEX 2017 jest opcja modernizacji czołgów T-80UD.

Oba kraje zgodziły się wzmocnić współpracę dotyczącą badań i rozwoju oraz produkcji ukraińskich czołgów dla pakistańskich wojsk lądowych. Islamabad nabył 320 czołgów T-80UD w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie zainteresowany jest modernizacją systemu wieżowego i kierowania ogniem oraz silnika, a także nową radiostacją i interkomem, które miałyby poprawić komunikację między członkami załogi.

Sprawa zakupu czołgów T-80UD przez Pakistan była jednak skomplikowana. Pierwszy raz trafiły do tego azjatyckiego kraju w 1993 roku i były tam testowane. Cztery lata później podpisano umowę sprzedaży i wówczas pojawiły się pierwsze problemy, których źródłem było negatywne stanowiska Rosji wobec tego kontraktu. Pakistańczycy rozważali nawet odstąpienie od kontraktu po tym, jak okazało się, że Kijów dostarcza czołgi z własnego taboru. W taki sposób do Pakistanu trafiły pięćdziesiąt dwa pojazdy w 1997 roku.

Problemem był sprzeciw Rosjan wobec dostaw podzespołów do czołgów tego typu. T-80UD budowany był wówczas z przeważającej części z komponentów produkowanych w Rosji. Kijów poradził sobie w ten sposób, że zapożyczył część podzespołów od T-84, w tym spawane wieże, i zrealizował kontrakt do 2002 roku.

Zobacz też: Powstanie Al-Chalid 2?

(defenseworld.net, globalsecurity.org)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International