Ukroboronprom poinformował o odświeżeniu pięćdziesięciu czołgów podstawowych T-64BM Bułat i dostarczeniu ich z powrotem do ukraińskich wojsk lądowych. Prace remontowe prowadzili mechanicy w Zakładach Małyszewa w Charkowie. Obecnie przystąpiono do odrestaurowania kolejnych czternastu maszyn tego typu.

T-64BM uczestniczyły w operacjach bojowych we wschodniej Ukrainie od samego początku konfliktu w marcu 2014 roku. Wzięły udział między innymi w trudnych walkach o międzynarodowy port lotniczy w Ługańsku, w rejonie tak zwanego worka debalcewskiego i opierały się atakom separatystów w kierunku Mariupola.

Ukroboronprom pozytywnie ocenił rolę T-64BM podczas walk na wschodzie Ukrainy, wskazując przede wszystkim na bezpieczeństwo załóg, choć relacje z konfliktu nie zawsze potwierdzają te zapewnienia. Bardzo często starcia z czołgami separatystów kończyły się ciężkimi uszkodzeniami ukraińskich pojazdów pancernych.

T-64BM Bulat jest zmodernizowaną wersją posowieckiego T-64B, który opracowano w 1976 roku, a jego produkcja rozpoczęła się cztery lata później. Czołg unowocześniony do wersji T-64BM po raz pierwszy pokazano w 1999 roku, zaś pierwsze egzemplarze rozpoczęły służbę w ukraińskich wojskach lądowych w 2005 roku. Do wersji T-64BM ukraiński przemysł zbrojeniowy zmodernizował ponad sto czołgów.

Załoga składa się z trzech żołnierzy. Maksymalna prędkość wynosi 70 kilometrów na godzinę, a zasięg – 385 kilometrów. Uzbrojeniem podstawowym jest gładkolufowe działo D-81T (2A46) kalibru 125 milimetrów. Uzupełniają go zamontowany współosiowo karabin maszynowy PKMT kalibru 7,62 milimetra i przeciwlotniczy kalibru 12.7 milimetra.

Zobacz też: Pakistan negocjuje zakup ponad stu Opłotów-M?

(ukroboronprom.com.ua)

ВО «Свобода», Creative Commons Attribution 3.0 Unported