Jeszcze w ubiegłym roku Kijów zatwierdził program rozwoju nowego systemu obrony powietrznej nowego pocisku średniego zasięgu. Celem jest wzmocnienie potencjału ukraińskich sił zbrojnych i ochrona państwowej przestrzeni powietrznej.

Projektowany system otrzymał już nazwę własną: Dnipro. Według pierwotnych założeń będzie w stanie wykrywać cele w odległości do 150 kilometrów na wysokości do 7 kilometrów. Nowo opracowany pocisk ziemia-powietrze ma w przyszłości niszczyć nie tylko wrogie samoloty, ale także wszystkie typy śmigłowców, samolotów bezzałogowych i pocisków rakietowych. Będzie mógł je neutralizować w odległości od 15 metrów do 25 kilometrów.

Ukraińcy zakładają, że Dnipro będzie operował w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy. Czas jego rozmieszczenia i przygotowania do odpalenia pierwszego pocisku ma być krótszy niż cztery minuty. Ma być zdolny do niszczenia do sześciu celów jednocześnie.

Mobilne centrum kontroli i obserwacji obejmie radar z anteną ze skanowaniem fazowym odpowiedzialną za tworzenie wiązki fal radiowych i jej elektronicznie sterowanie w różnych kierunkach. Antena będzie elementem stałym i nie będzie się obracać. Mobilna stacja radiolokacyjna zamontowana będzie na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego w układzie 6 × 6. Wyrzutnia rakiet dysponować będzie czterema kontenerami rakietowymi, których znajdować się będą pociski gotowe do odpalenia. Stacja radiolokacyjna będzie przesyłać i aktualizować dane o celach za pomocą połączenia kablowego lub drogą radiową.

Zobacz też: Ukraińskie modernizacje radzieckich systemów przeciwlotniczych

(defenseworld.net, na zdjęciu stacja radiolokacyjna systemu przeciwlotniczego 2K12-2D Kwadrat-2DM)

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl