Ukraiński prezydent Petro Poroszenko i tamtejszy państwowy koncern Ukroboronprom pochwalili się dostawą ponad 100 czołgów podstawowych zmodernizowanej wersji T-64BW wzór 2017 (zrazka 2017), które trafiły do wojsk lądowych naszego wschodniego sąsiada. Pojazdy pancerne modernizowane przez charkowskie zakłady imienia Małyszewa są dostarczane siłom zbrojnym od ubiegłego roku. Po raz pierwszy ujawniono je szerszej publiczności podczas defilady z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 2018 roku (zobacz: Ukraińcy restaurują czołgi T-64BM).

Modernizacja odbywa się siłami krajowego przemysłu obronnego. Mechanicy wykorzystują lokalnie produkowane podzespoły, nie zmieniając konstrukcji pojazdów, w tym kadłuba i wieży. Ważne zmiany dotyczą układu celowniczego z urządzeniami termowizyjnymi trzeciej generacji.

Wymieniono celownik nocny, zastępując go celownikiem termowizyjnym TPN-1-TPW, który umożliwia wykrycie celów na dystansie pięciu kilometrów. Wrogie czołgi mogą być identyfikowane z odległości czterech kilometrów. System produkcji ukraińskiego przedsiębiorstwa Trymen Ukrayna działa w dzień i w nocy, a także w każdych warunkach atmosferycznych. TPN-1-TPW znacznie zwiększa się potencjał do wykrywania wrogich pojazdów, a także zasięg prowadzenia skutecznego ognia.

Urządzania optoelektroniczne dowódcy i celowniczego zintegrowano z cyfrowym układem kierowania ogniem. Zainstalowano nowy odbiornik satelitarny i system łączności cyfrowej z radiostacją Łybid K-2RB, który umożliwia komunikację z jednostkami oddalonymi o 70 kilometrów i przesyłanie zaszyfrowanych danych. Armatę 2A46 kalibru 125 milimetrów wyposażono w system stabilizacji i podążania za celem. Ponadto zmodyfikowano ochronę pojazdu, choć na pierwszy rzut oka trudno znaleźć różnicę. Być może polegają one na zmianach jakościowych i zastosowaniu rodzimego systemu reaktywnego Nóż.

Koncern Ukroboronprom podaje, że liczba zmodernizowanych czołgów podstawowych T-64, stanowiących o sile wojsk lądowych Ukrainy, pozwoli na wyposażenie całej brygady. Należy podkreślić, że nie jest to szeroka modernizacja, ale jedynie wymiana koniecznych podzespołów.

Zobacz też: Ukraina odebrała pojazdy rozminowania

(janes.com, materiały prasowe Ukroboronpromu)

materiały prasowe Ukroboronpromu