Według agencji informacyjnej Interfax-Ukrajina Kijów i Nowe Delhi prowadzą rozmowy na temat rozszerzenia współpracy wojskowej i technicznej. Głównym punktem negocjacji ma być ukraiński udział w modernizacji czołgów podstawowych T-72 Ajeya, wersji licencyjnej rosyjskich pojazdów pancernych.

Źródła usytuowane w ukraińskim przemyśle obronnym twierdzą, że Indie są zainteresowane złożeniem zamówienia przewidującego modernizację T-72 na Ukrainie. Obecnie negocjacje znajdują się na etapie wstępnej organizacji współpracy i brak dalszych szczegółów. Ukraińcy szacują, że liczba czołgów, które mają być unowocześnione może przekroczyć tysiąc sztuk. Według tego samego źródła jednym z podstawowych wymogów indyjskiego klienta jest wymiana silników na ukraińskie dieslowskie silniki dwusuwowe 6TD-2 o mocy 1200 koni mechanicznych (takie zastosowano w Opłotach w podstawowej konfiguracji). Ponadto Ukraińcy mieliby wyposażyć pojazdy w klimatyzację i autonomiczne systemy zasilania.

Kijów planuje, że do 2019 roku uda się osiągnąć pięciokrotny wzrost współpracy wojskowo-technicznej z Indiami. W przełożeniu na liczby bezwzględne będzie to 500 milionów dolarów rocznie. Należy jednak dodać, że Ukraińcy nie są bezproblemowym partnerem, a Hindusi przekonali się o tym na własnej skórze.

W roku 2009 zawarli umowę z koncernem Ukrspeceksport na remont i modernizację 104 samolotów transportowych An-32RE. 40 z nich miało być remontowanych na Ukrainie, zaś reszta lokalnie w Indiach. W marcu ubiegłego roku okazało się, że z 40 wysłanych Antonowów wróciło jedynie 35, pozostałych początkowo nie udawało się odzyskać. Jednak w listopadzie ubiegłego roku Ukraińcy przekazali ostatnią partię użytkownikowi.

Zobacz też: Ukroboronprom proponuje modernizację T-72

(en.interfax.com.ua, open4business.com.ua; na zdjęciu indyjski T-72 Ajeya, fot. Cell105, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

Cell105, Creative Commons Attribution 2.0 Generic